Βαλένθια – Μπάμπεργκ 86-70

Η Βαλένθια είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς απέναντι στην Μπάμπεργκ, ανέβασε «στροφές» στο δεύτερο μέρος και έφτασε σε μια άνετη νίκη κόντρα στην πρωταθλήτρια Γερμανίας (86-70)

Πατώντας «γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο η Βαλένθια, που ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κόντρα στην Μπάμπεργκ, έφτασε άνετα στην 9η εφετινή της νίκη στην Ευρωλίγκα (86-70).

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους και ξέφυγαν μέχρι και με 16 πόντους στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου (21-5, 6′), με την Μπάμπεργκ να προσπαθεί να μειώσει με τον Νίκολις, αλλά να μην μπορεί να σταματήσει τις νυχτερίδες που έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +17 (28-11). Οι φιλοξενούμενοι «ξύπνησαν» στη δεύτερη περίοδο και μείωσαν πολύ γρήγορα τη διαφορά και να την φτάσουν στους τρεις πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου (37-34).

Η καλή εικόνα της Μπάμπεργκ συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τη γερμανική ομάδα να παίρνει μάλιστα και το προβάδισμα στο σκορ (39-42 23′). Η Βαλένθια απάντησε άμεσα και με μπροστάρηδες τους Ράφα Μαρτίνεθ και Ουίλ Τόμας έφτασε ξανά σε διψήφια διαφορά πόντων (59-48, 28′), με την ομάδα του Ηλία Καντζούρη να «μαζεύει» τη διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (60-54). Οι νυχτερίδες, όμως, μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με σκοπό να τελειώσουν το ματς και το κατάφεραν γρήγορα, ξεφεύγοντας με 15 πόντους (71-56, 33′). Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για τη Βαλένθια, που έφτασε στο +20 (80-60, 36′) και τελικά επικράτησαν με 86-70.

Πρώτος σκόρερ των νικητών, που ανέβηκαν στο 9-15, ήταν ο Αμπάλδε με 18 πόντους, με τους Σαν Εμετέριο (16π, 5 ασίστ) και Ντούμπλιεβιτς (14π, 7 ριμπ.) να ακολουθούν σε απόδοση. Από πλευράς ηττημένων που έπεσαν στο 9-15, ξεχώρισε ο Μούσλι με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Νίκος Ζήσης μέτρησε 6 πόντους (2/5 διπ., 2/2 βολές), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 λάθη σε 19:41.