Αρμάνι Μιλάνο – Ρεάλ Μαδρίτης

Με εξαιρετική ευστοχία και πολυφωνία, η Ρεάλ πέρασε εύκολα από το Μιλάνο, κάνοντας σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση του πλεονεκτήματος έδρας στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Μια απολύτως συγκεντρωμένη και διαβασμένη Ρεάλ Μαδρίτης, επικράτησε με 88-77 της Αρμάνι στο Μιλάνο στο ματς, που άνοιξε την αυλαία της 26ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα. Στο 16-10 το ρεκόρ των μερένχες, έκαναν ένα ακόμη πολύτιμο βήμα για την εξασφάλιση της 4ης θέσης που χαρίζει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Κορυφαίος ο Καμπάτσο με double-double (14π., 11ριμπ.), ο Κάρολ και ο Ράντολφ με τους φιλοξενούμενους να σουτάρουν με 59/1% (13/22) από τη γραμμή των 6,75μ. Από πλευράς Αρμάνι που δεν έχει ελπίδες πρόκρισης, πρώτος σκόρερ ήταν ο με πόντους

Η βασίλισσα έβαλε γερές βάσεις νίκης από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, βασιζόμενη στην εξαιρετική της επίθεσή. Με εξαιρετική πολυφωνία στην επίθεση, το φοβερό 8/13 τρίποντα και ξεκάθαρη υπεροχή στα ριμπάουντ, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο προηγήθηκε με 2-12 και 32-44, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +13 για τους Μαδριλένους.

Στο ίδιο μοτίβο κυμάνθηκε και το δεύτερο ημίχρονο. Ο Καμπάτσο φρόντισε η διαφορά να διατηρείται σε υψηλά επίπεδα και στο τρίτο δεκάλεπτο (42-60), ενώ στο τέταρτο το προβάδισμα άγγιξε ακόμη και τους 20 πόντους (60-81 στο 35’).

Στα τελευταία λεπτά η Ρεάλ χαλάρωσε κι έτσι η Αρμάνι βρήκε την ευκαιρία να μειώσει στους 9 (74-83), τρία λεπτά πριν το φινάλε. Η βασίλισσα όμως δεν ανησύχησε, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 77-88.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-49, 54-68, 77-88