Μπάμπεργκ – Εφές 88-79

Με ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Νίκου Ζήση, επικράτησε της ουραγού της βαθμολογίας με 9 πόντους διαφορά.

Σε ένα ματς γοήτρου ουσιαστικά, η Μπάμπεργκ επικράτησε επί γερμανικού εδάφους της  ουραγού Εφές με 88-79. Στο 10-16 το ρεκόρ της ομάδας του Λούκα Μπάνκι που διατηρεί ελπίδες πρόκρισης, ουσιαστικά μαθηματικές.  Οσο για το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν να γνώρισε την 20η ήττα του σε 26 ματς.

Σημείο-κλειδί για την εξέλιξη του ματς το τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο οι Γερμανοί κυριάρχησαν. Με όπλο την άμυνα, ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικοί στην επίθεση, τρέχοντας επιμέρους σκορ 25-14. Ετσι ξέφυγαν ακόμη και με 17 πόντους (67-50 στο 28’).

Κορυφαίοι για τη Μπάμπεργκ οι Ράιτ (15π.) και Όγκουστιν (14π.), όπως άλλωστε και ο Νίκος Ζήσης, που πραγματοποίησε μια μεστή εμφάνιση. Συγκεκριμένα ο Ελληνας γκαρντ αγωνίστηκε 24 λεπτά είχε 8π., 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο ενώ δεν υπέπεσε σε λάθος.

Από πλευράς Τούρκων, διασώθηκαν ΜακΚόλουμ και Στίματς με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 44-41, 69-55, 88-79