Μονακό – Μπαρτσελόνα 81-85 κ.α., 75-75 παρ.

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει τη νίκη στην παράταση, αφού μετά τον Ολυμπιακό, επικράτησε και της Μονακό εκτός έδρας με 85-81 (75-75 παρ.) κι έκανε το 4Χ4 στην Euroleague. Μεγάλη εμφάνιση από τον Μπράντον Ντέιβις.

Με την πρώτη της ήττα στη φετινή Euroleague φλέρταρε η Μπαρτσελόνα αλλά κατάφερε να γλιτώσει και πάλι στην παράταση. Οι Καταλανοί επικράτησαν με 85-81 της Μονακό στο Πριγκιπάτο (75-75 κ.α.) έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπράντον Ντέιβις που έκανε τα πάντα στο ματς και ήταν και αυτός που το έστειλε στην παράταση με καλάθι στα 2″ πριν τη λήξη. Έτσι η ομάδα του Γιασικεβίτσιους έκανε το 4Χ4 στη διοργάνωση ενώ εκείνη του Μίτροβοτς ηττήθηκε για δεύτερη φορά.

Ο Αμερικανός σέντερ της Μπάρτσα τελείωσε το ματς με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ εξαιρετικός ήταν επίσης ο Μίροτιτς με 14 πόντους αλλά και οι Λαπροβίτολα – Καλάθης που είχαν από 12. Για την Μονακό ο Τζέιμς είχε 16 πόντους με τον Τόμας να ακολουθεί με 15.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα, με τη Μονακό να προηγείται με 13-12 στα μισά της πρώτης περιόδου αλλά ένα σερί της με 9-0 την έστειλε στο 22-12 με το τέλος του δεκαλέπτου. Η Μπαρτσελόνα ροκάνισε τη διαφορά με τους Ντέιβιτς, Καλάθη και Μίτροβιτς πρωταγωνιστές και πήγε στο -4 (35-31) στο ημίχρονο.

Το παιχνίδι ήταν απόλυτο ντέρμπι στο δεύτερο μέρος. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, οι Καταλανοί ισοφάρισαν σε 48-48, τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και πήγαν μπροστά στο σκορ (54-56) στην τελική ευθεία. Εκεί η Μονακό έδειξε να έχει το ματς στα χέρια της όταν προηγήθηκε με 75-71 αλλά ο Ντέβιτς με προσωπικούς πόντους έκανε το 75-75 και το έστειλε στην παράταση.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στο έξτρα πεντάλεπτο, βρέθηκαν στο +5 (75-80) με το ξεκίνημα και δεν έχασαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος, φεύγοντας με ένα σπουδαίο διπλό (81-85) στις αποσκευές τους.

Τα δεκέλεπτα: 22-12, 35-31, 54-56, 75-75, 81-85 παρ.

ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Λι 5 (1/8 σουτ, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Βέστερμαν 10 (3/7 τρίποντα), Τόμας 15 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Ντιάλο 4 (5 ριμπάουντ), Μπουτσιέλ 4 (5 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 6, Ουαταρά 7 (1), Φέιγ 2, Γκρέι 4 (1/11 σουτ, 1/2 βολές), Άντζουσιτς, Χολ 8 (8 ριμπάουντ), Τζέιμς 16 (3/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάυντ, 4 ασίστ, 4 λάθη).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 27 (10/15 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σμιτς 3 (1), Χέιζ 5 (1), Οριόλα 2, Λαπροβίτολα 12 (3/6 τρίποντα), Χίγκινς 5 (1/6 σουτ, 4/6 βολές), Κούριτς (0/6 σουτ, 2/2 βολές), Γιοκουμπάιτις 2, Μίροτιτς 14 (7/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Καλάθης 12 (0/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ).