«Χάσαμε εύκολα σουτ, είναι δύσκολο να παίζεις στο ΟΑΚΑ»

Ο άμεσος συνεργάτης του Εργκίν Αταμάν, Γιακούπ Σεκιζκόκ, μίλησε για τη βαριά ήττα που υπέστη η Εφές από τον Παναθηναϊκό.

Στα αίτια που έφεραν τη συντριβή για την Αναντολού Εφές αναφέρθηκε ο άμεσος συνεργάτης του Εργκίν Αταμάν, Γιακούπ Σεκιζκόκ, μετά την βαριά ήττα της τούρκικης ομάδας από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ με 95-69, για την 6η αγωνιστική της Euroleague.

Αναλυτικά όσα είπε ο συνεργάτης του Εργκίν Αταμάν:

«Ο Παναθηναϊκός είχε ενέργεια από την έδρα του. Είναι πάντα δύσκολο να αγωνίζεσαι στο ΟΑΚΑ. Ήρθαμε εδώ για να κερδίσουμε, αλλά δεν μπορούσαμε να εκτελέσουμε το πλάνο μας. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι. Εμείς χάσαμε εύκολα σουτ, χάσαμε καρφώματα. Και αυτό δημιούργησε μια σημαντική διαφορά από το ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο βάλαμε κάποια σουτ, είχαμε περισσότερη ενέργεια και προσπαθήσαμε να επιστρέψουμε, αλλά ο Παναθηναϊκός πάλεψε, βρήκε ξανά ρυθμό και πήρε την νίκη. Είμαστε σε διπλή αγωνιστική, χάσαμε ένα ματς και ελπίζουμε να κερδίσουμε την Παρασκευή τη Ζαλγκίρις».