Αρμάνι Μιλάνο – Μπαρτσελόνα 75-70

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε από το -12 στην τελευταία περίοδο αλλά η Αρμάνι κατάφερε να μείνει ψύχραιμη και να φτάσει στη νίκη με 75-70 που την κρατά μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στην Αρμάνι το ντέρμπι κορυφής της όγδοης αγωνιστικής της Euroleague. Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα πήγε να χάσει δικό της ματς αφού απώλεσε διαφορά 12 πόντων στην τελευταία περίοδο, αλλά κατάφερε τελικά να φτάσει στη νίκη επί της Μπαρτσελόνα με 75-70 και να μείνει μόνη στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Ντατόμε με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, 16 είχε ο Χολ και 11 ο Μήτογλου. Για τους Καταλανούς ο Ντέιβις είχε 12 πόντους, 10 είχε ο Μίροτιτς και 9 ο Καλάθης με 5 ασίστ.

Από το ξεκίνημα η Αρμάνι είχε το προβάδισμα και τον έλεγχο του ματς. Οι Ιταλοί ήταν πολύ εύστοχοι, προηγήθηκαν με 22-13 και 28-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο δεκάλεπτο με την Αρμάνι να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 42-34.

Η διαφορά έφτασε στο +12 (61-49) με το φινάλε της τρίτης περιόδου αλλά η Μπαρτσελόνα δεν παράτησε το ματς. Με σερί 14-0 η ομάδα του Γιασικεβίτσιους προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς (61-63, 36′), δεν κατάφερε όμως να διατηρήσει το μομέντουμ του ματς. Η Αρμάνι αντέδρασε, προηγήθηκε με 67-65 χάρη σε τρίποντο του Σιλντς στο 37′ και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα μέχρι το τέλος, φτάνοντας στη νίκη με 75-70.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 42-34, 61-49, 75-70

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Μέλι 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γκραντ, Ροντρίγκεθ 6 (2/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ταρζούσκι 2, Ρίτσι, Χολ 16 (2/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα), Μήτογλου 11 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντάνιελς 2, Σιλντς 11 (2/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάινς 5 (1), Ντατόμε 17 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7/8 βολές)

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12 (5/8 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Σανλί 4, Μαρτίνεθ, Σμιτς 2, Χέιζ 10 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Οριόλα 4, Λαπροβίτολα, Χίγκινς 5 (2/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/3 βολές), Κούριτς 9 (3/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Γιοκουμπάιτις 5, Μίροτιτς 10 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Καλάθης 9 (3/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 0/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ)