Ζενίτ – Μιλάνο 74-70

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης επικράτησε εντός έδρας της Αρμάνι Μιλάνο με 74-70 για την 11η αγωνιστική της Euroleague, με τους Ρώσους να ανεβαίνουν στο 8-3.

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης επικράτησε σε ένα παιχνίδι θρίλερ της Αρμάνι Μιλάνο με 74-70 στην 11η αγωνιστική της Euroleague. Οι ρωσική ομάδα ανέβηκε στο 8-3 και είναι πλέον ισόβαθμη με τους Ιταλούς.

Η Ζενίτ συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στην διοργάνωση καθώς πέτυχε την πέμπτη της συνεχόμενη Νίκη σε ισάριθμους αγώνες, ενώ αντίθετα η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία είχε ξεκινήσει εντυπωσιακά τη σεζόν πραγματοποίησε τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα της.

Κορυφαίοι παίκτες για τους Ρώσους ήταν οι οι Λόιντ (13 πόντοι, 7 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Μίκι (17 πόντοι) και Γκουντάιτις (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Από την άλλη πλευρά για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Ροντρίγκεθ (20 πόντοι, 6 ασίστ) και Χάινς (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Ο αγώνας

Το παιχνίδι από την αρχή ήταν αρκετά ισορροπημένο, καθώς ούτε η Ζενίτ αλλά ούτε και η Αρμάνι μπόρεσαν να πάρουμε διάφορα και έτσι η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο στο 19-19.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και πολύ με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ ωστόσο η Αρμάνι κατάφερε να περιορίσει τα λάθη της, καθώς έκανε μόλις ένα σε ολόκληρη την περίοδο και κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα με 35-39 στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου η ρωσική ομάδα ανέβασε ρυθμό στην επίθεση της και με πρωταγωνιστή τον Μίκι κατάφερε να περάσει μπροστά με 42-41 μετά από τρία λεπτά παιχνιδιού. Η Ζενίτ ανέβασε κι άλλο τη διαφορά στο 52-48 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου ωστόσο εκεί ανέλαβε δράση ο Ροντρίγκεζ με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 60-60.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αρμάνι μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με 62- 66 τρία λεπτά μετά την έναρξη της περιόδου. Ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά η Ζενίτ έτρεξε ένα σερί 9-0 και έκανε το σκορ 71-66 στο πιο κομβικό σημείο της αναμέτρησης. Ο Γκουντάιτις ήταν ο πρωταγωνιστής στην αντεπίθεση των Ρώσων, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 74-70 υπέρ της Ζενίτ.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-39, 60-60, 74-70

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Λόιντ 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Ζαχάροφ 2, Καράσεφ 9 (2), Μπαρόν 9 (1/4 τρίποντα), Κουζμίνσκας, Ζούμπκοφ 1 (0/4 τρίποντα), Πόιτρες 2, Πονίτκα 4 (9 ριμπάουντ), Φράνκαμπ 4, Μίκι 17 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 13 (5/6 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 8 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκραντ (0/4 σουτ, 4 ασίστ), Ροντρίγκεθ 20 (4/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ταρζούσκι 2, Ρίτσι 8 (2), Μπιλίγκα, Χολ 8 (2), Σιλντς 10, Χάινς 12 (5/8 δίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Ντατόμε 2.