Φενέρμπαχτσε – Μονακό 96-86

Η Φενέρμπαχτσε μετά από τέσσερεις συνεχόμενες ήττες επικράτησε εντός έδρας της Μονακό με 96-86 για την 13 αγωνιστική της Εuroleague.

H Φενέρμπαχτσε αν και δυσκολεύτηκε κατάφερε να επικρατήσει της Μονακό με 96-86 για την 13η αγωνιστική της Euroleague. O Μάικ Τζέιμς έκανε ότι μπορούσε για την Μονακό, καθώς πέτυχε 31 πόντους με 5/11 τρίποντα, αλλά η γαλλική ομάδα έφυγε ηττημένη από την Πόλη.

Η Φενέρμπαχτσε με αυτή την νίκη ανέβηκε στο 4-9 και προσπαθεί να καλύψει το χαμένο έδαφος το πρώτων αγωνιστικών. Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς υποχώρησε στο 5-8 και απομακρύνεται από την 8αδα.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες δεν ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση είχαν πολλά άστοχα σουτ ενώ το σκορ ήταν 46 μετά από πέντε αγωνιστικά λεπτά. Από κει και πέρα η Φενέρ άρχισε να ανεβάζει στροφές και πήρε προβάδισμα στο σκορ με 14-13, ο Μάικ Τζέιμς με 9 πόντους έδωσε το προβάδισμα στη Μονακό με 16-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Μονακό ξεκίνησε και το δεύτερο δεκάλεπτο δυνατά και πήρε προβάδισμα με έξι πόντους 25-19, όμως ένα σερί 10-2 των Τούρκων πέρασαν μπροστά. Η Φενέρ συνέχισε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 35-33. Ο Μάικ Τζέιμς συνέχισε το επιθετικό του κρεσέντο και με ένα buzzer-beater στο τέλος του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 40-42 για τη Μονακό.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τη Φενέρ η οποία μπήκε με το πόδι πατημένο στην αναμέτρηση και εμένα ένα επιμέρους σκορ 13-1 πήρε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση γράφοντας το 53-43. Η Μονακό όμως δεν παράτησε την αναμέτρηση και με συνεχόμενη αντεπίθεση κατάφερε ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου να περάσει μπροστά με 58-61. Η λήξη της Τρίτης περιόδου βρήκε και τις δύο ομάδες ισόπαλες με 63-63.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Φενέρ μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει την αναμέτρηση και σταδιακά ξεκίνησε να χτίζει μία διάφορα. Πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης η διαφορά έφτασε στο + 9 για τη Φενέρ 80-71. Από κει και πέρα ή Μονακό κατάφερε και μείωσε τη διαφορά στους 4 πόντους 83-79 όμως τα τρίποντα των Γκούντουριτς και Ντε Κολό έβαλαν τέλος σε όποιες ελπίδες είχε η Μονακό να γυρίσει το παιχνίδι. Έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε νικήτρια την Φενέρμπαχτσε με 96-86.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Χαζέρ 6 (1), Σάγιοκ, Μαχμούτογλου, Ντε Κολό 15 (3/4 τρίποντα, 4/7 βολές, 4 ασίστ, 5 λάθη), Χένρι 13 (3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα), Πιερ 2, Γκούντουριτς 18 (4/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Βέσελι 20 (7/11 δίποντα, 6/8 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπούκερ 11 (1), Πολονάρα 11 (1)

ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Ντεμαΐς, Λι 7 (0/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ασίστ), Τόμας 3 (1), Ντιάλο 10 (2), Μότουμ 6, Μοτιεγιούνας 7 (1), Ουαταρά 15 (3), Φαλ-Φέιγ, Άντζουσιτς 1, Χολ 6 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζέιμς 31 (5/8 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 6/8 βολές, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 40-42, 63-63, 96-86