Μπασκόνια – Βιλερμπάν 91-66: «Πάρτι» των Βάσκων

Η Μπασκόνια (5-9) έκανε ό,τι ήθελε τη Βιλερμπάν (7-7) στο δεύτερο ημίχρονο και πανηγύρισε μια άνετη νίκη με 91-66 για την 14η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Μπασκόνια έκανε τα δύσκολα… εύκολα απέναντι στη Βιλερμπάν, μετατρέποντας το 45-44 του ημιχρόνου στο 91-66, σκορ που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων για την 14η αγωνιστική της EuroLeague. Οι Βάσκοι έκαναν επί μέρους 46-22 στο δεύτερο μέρος και έφτασε σε μια θριαμβευτική νίκη, η οποία είναι η πέμπτη της στη διοργάνωση, την ίδια στιγμή που οι Γάλλοι γνώρισαν την πέμπτη ήττα τους στα έξι τελευταία παιχνίδια και κάπως έτσι από το 6-2, βρίσκονται στο 7-7.

Ολοκληρωτική η Μπασκόνια στο δεύτερο εικοσάλεπτο. με τη διαφορά να «χτίζεται» μέσα από ένα σερί 9-0 που μετέτρεψε το 57-52 σε 66-52 και τα υπόλοιπα είναι πλέον ιστορία. Εξαιρετικοί στα σουτ εντός πεδιάς οι παίκτες του Σπάχια, τελειώνοντας το παιχνίδι με 57% στα δίποντα (24/42) και 50% στα τρίποντα (11/22), ενώ εντυπωσιακά καλή είναι και η αναλογιά ασίστ με λάθη, με τους Βάσκους να έχουν 24 ασίστ για 5 μόλις λάθη. Πέντε παίκτες είχαν διψήφιοι αριθμό πόντων, με τους Γκιεντράιτις και Φοντέκιο να σταματούν στους 15.

Για τη Βιλερμπάν, ο Τζόουνς είχε 17 πόντους, αλλά οι 15 επιτεύχθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, με τον Οκόμπο να τελειώνει με 7 και 2/8 εντός πεδιάς, ενώ ο Αντεκούνμπο δεν αγωνίστηκε ούτε δευτερόλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 45-44, 69-55, 91-66