Ρεάλ Μαδρίτης – Αλμπα Βερολίνου 87-64

Οι Μαδριλένοι επικράτησαν εύκολα με 87-64 της Αλμπα Βερολίνου και πέτυχαν την 12η νίκη τους σε 15 παιχνίδια στη φετινή Ευρωλίγκα.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Ρεάλ το παιχνίδι με την Αλμπα Βερολίνου στην Μαδρίτη, με τους Ισπανούς να επικρατούν εύκολα με 87-64 για την 15η αγωνιστική της Euroleague και να πετυχαίνουν την 12η νίκη τους στη φετινή διοργάνωση.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ταβάρες, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 17 πόντους, ενώ άγγιξε το double-double έχοντας 9 ριμπάουντ. Με διψήφιο αριθμό πόντων τελείωσαν το παιχνίδι επίσης οι Ρούντι Φερνάντες και Αντονι Ράντολφ, που είχαν από 14 και 13 αντίστοιχα. Από τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Τίμαν με 11.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι η Ρεάλ παρατάχθηκε χωρίς τον Ερτέλ, που βρέθηκε θετικός στον κορωνοϊό, ενώ στο πάγκο ήταν ο βοηθός του Πάμπλο Λάσο, καθώς ο έμπειρος τεχνικός της Βασίλισσας στα τελευταία τεστ που έγιναν βρέθηκε επίσης θετικός στον Covid-19.

Οι Γερμανοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και στο 5’ προηγήθηκαν με 11-8, αλλά η Ρεάλ στο δεύτερο κομμάτι του πρώτου δεκαλέπτου αντέδρασε και προηγήθηκε με 14-11. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 19-16 και στο δεύτερο δεκάλεπτο κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ του WiZink Center. Οι Μαδριλένοι βρήκαν ρυθμό και στο 15’ προηγήθηκαν με 12 (32-20), ενώ έκλεισαν το ημίχρονο στο +17 (43-26). Πρωταγωνιστής για τη Ρεάλ ήταν ο Ταβάρες, ο οποίος είχε 13 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ισπανική ομάδα να διατηρεί σε υψηλά επίπεδα τη διαφορά και να μπαίνει στην τελευταία περίοδο στο +14 (60-46). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 87-64.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 43-26, 60-46, 87-64