Βιλερμπάν – Ερυθρός Αστέρας 69-67

Η Βιλερμπάν επικράτησε με ανατροπή 69-67 του Ερυθρού Αστέρα για την 22η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 9η νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

Ματς… θρίλερ διεξήχθη στη Γαλλία με θριαμβεύτρια τη Βιλερμπάν, η οποία έκανε την ανατροπή απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα και επικράτησε με 69-67 για την 22η αγωνιστική της Euroleague.

Έτσι, η γαλλική ομάδα ανέβηκε στο 9-11, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας έπεσε στο 7-12.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς, παίρνοντας τα ηνία από νωρίς και έφτασαν μέχρι το +8 (9-17), με τους Γάλλους να μειώνουν στους 6 (11-17) στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε την απόλυτη κυριαρχία του στο παρκέ, ξέφυγε ακόμη και με 14 πόντους (11-25), με τη διαφορά στο ημίχρονο να φτάνει στους 10 πόντους (25-35).

Η Βιλερμπάν μπήκε αποφασισμένη στο 3ο δεκάλεπτο, συνεχώς… ροκάνιζε τη διαφορά, ώσπου πέρασε μπροστά στο σκορ (44-43) και έκλεισε την περίοδο στο +1 (49-48).

Το ματς έγινε ντέρμπι στο 4ο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της τελευταίας περιόδου, ωστόσο στο τέλος η Βιλερμπάν πέρασε μπροστά (64-63, 66-65) και πήρε το ματς… θρίλερ με 69-67.