Αλμπα – Ρεάλ Μαδρίτης 77-84: Μετά το Βελιγράδι «άλωσε» και το Βερολίνο η Βασίλισσα

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε και από το Βερολίνο, επικρατώντας της Αλμπα με 84-77 για την 19η αγωνιστική της Euroleague.

Με πρωταγωνιστή τον Μούσα, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε στο Βερολίνο της Αλμπα με 84-77 για την 19η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 13η νίκη της στη φετινή διοργάνωση (13-6). Οι Ισπανοί μετά το Βελιγράδι, «άλωσαν» και το Βερολίνο και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ αντίθετα η Αλμπα είναι στην τελευταία θέση με ρεκόρ 6-13. Από τους γηπεδούχους, 22 πόντους είχε ο Σμιθ, αλλά δεν ήταν αρκετοί για να «σώσουν» την ομάδα του.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 13-7 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (25-12). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 36-18 και να κλείνουν το ημίχρονο μπροστά με 46-35. Η ομάδα του Τσους Ματέο στο τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 55-40 και λίγο αργότερα με 66-57, με τους Μαδριλένους να μπαίνουν στην τελευταία περίοδο έχοντας προβάδισμα 7 πόντων (66-59). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αλμπα μείωσε στους δύο (66-64), αλλά η Ρεάλ ανέβασε γρήγορα τη διαφορά στους 10 (77-67) και έβαλε τις βάσεις  για τη νίκη, η οποία ήρθε με… μαθηματική ακρίβεια (84-77).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-25, 35-46, 59-66, 77-84.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 10 (2 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 λάθη), Σμιθ 22 (2/3 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 3/3 βολές), Ντίλοου 5 (1), Βέτζελ, Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ (0/4 σουτ), Κουμάτζι 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Τίμαν 2, Σίκμα 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λάμερς (0/4 σουτ), Μπλατ 12 (3/6 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Ζούσμαν 7 (1).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Γουίλιαμς – Γκος 7, Κοζέρ 11 (3/4 τρίποντα), Αμπάλδε 2, Χάνγκα 6 (1), Χεζόνια 11 (1/5 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 6 (2), Πουαριέ (0/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Κορνελί 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ταβάρες 6 (1/5 δίποντα, 4/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γιουλ 5 (1), Γιαμπουσέλε 7 (3 λάθη), Μούσα 15 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές).