Αρμάνι Μιλάνο – Βιλερμπάν 73-79: Οι Γάλλοι πήραν το ντέρμπι των ουραγών

Οι Γάλλοι επικράτησαν εκτός έδρας της Αρμάνι με 79-73 για την 20η αγωνιστική της Euroleague.

Με το διπλό στις αποσκευές της επιστρέφει από το Μιλάνο η Βιλερμπάν. Η γαλλική ομάδα επικράτησε εκτός έδρας της Αρμάνι με 79-73 για την 20η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 7η νίκη της στη φετινή διοργάνωση (7-13). Οι παίκτες του Πάρκερ πήραν το ντέρμπι των ουραγών και άφησαν στην τελευταία θέση την απογοητευτική Αρμάνι (6-14). Πρώτος σκόρερ για την Βιλερμπάν ήταν ο Μάθιους με 17 πόντους, ενώ 13 είχε ο Νάντο Ντε Κολό. Από τους γηπεδούχους 26 πόντους είχε ο Ντέιβις, αλλά δεν ήταν αρκετοί για να δώσουν στην Αρμάνι τη νίκη.

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-0 και λίγο αργότερα με 14-8. Οι γηπεδούχοι, όμως, αντέδρασαν. Αρχικά ισοφάρισαν σε 14-14 και στη συνέχεια πέρασαν μπροστά με 17-16, προτού οι φιλοξενούμενοι πετύχουν τρίποντο και κάνουν το 19-17, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 26-22 και 31-24, με τους Γάλλους να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο +5 (42-37). Στην τρίτη περίοδο η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 7 (46-39), με την Αρμάνι Μιλάνο, όμως, να βγάζει αντίδραση και να φέρνει τούμπα το ματς. Από το -7 βρέθηκε στο +3 (51-48), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ ισόπαλο 57-57. Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι (63-64, 68-69, 70-72), με τους παίκτες της Βιλερμπάν στα κρίσιμα σημεία να αποδεικνύονται ψυχραιμότεροι και να παίρνουν τη νίκη με 79-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 37-42, 57-57, 73-79