Αλμπα – Βαλένθια 88-94: Πέρασαν από το Βερολίνο οι Ισπανοί

Η Βαλένθια επικράτησε στο Βερολίνο με 94-88 και ανέβηκε στο 11-10, με την ισπανική ομάδα να παραμένει στο κόλπο της οκτάδας – Στην τελευταία θέση η Αλμπα με 6-15.

Σημαντική νίκη στη μάχη που δίνει για την είσοδο στην 8άδα και τη συμμετοχή στα πλέι οφ πέτυχε στο Βερολίνο η Βαλένθια, με τους Ισπανούς να επικρατούν της Αλμπα με 94-88 για την 21η αγωνιστική της Euroleague. Οι Νυχτερίδες με αυτή τη νίκη ανέβηκαν στο 11-10 και βρίσκονται στην 9η θέση της βαθμολογίας, ενώ οι Γερμανοί είναι στον πάτο με 6-15.

Πρώτος σκόρερ για τη Βαλένθια ήταν ο Χάρπερ με 20 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους 25 είχε ο Λο, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να γλιτώσει την ομάδα του από την ήττα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Αλμπα μπροστά με 25-54.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 37-32 και 44-37, με τους Γερμανούς στα τελευταία λεπτά να βγάζουν αντίδραση και να μειώνουν στον πόντο (47-48), πριν η Βαλένθια κάνει το 50-47, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Βαλένθια προηγήθηκε με 58-52 και 61-54, με την Αλμπα όμως και πάλι να βγάζει αντίδραση στο δεύτερο κομμάτι της περιόδου και να γυρίζει το παιχνίδι… τούμπα. Από το -7 οι Γερμανοί βρέθηκαν στο +1 και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 68-67.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου η Βαλένθια προηγήθηκε με 77-71 και 73-79μ, προτού η Αλμπα μειώσει σε 78-79, με τους γηπεδούχους μάλιστα λίγο αργότερα να ισοφαρίζουν σε 81-81. Στα τελευταία λεπτά όμως οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι (86-90, 88-91) και έχοντας καλύτερες επιλογές στην επίθεση έφτασαν στη νίκη με 94-88.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-24, 47-50, 68-67, 88-94

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 25 (5/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Πρόσιντα 1 (4 ριμπάουντ) , Σμιθ 5 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Βέτζελ 2 , Ολίντι 2, Κουμάτζι 4 (2 κλεψίματα) , Τίμαν 17 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίκμα 7 (5 λάθη) , Λάμερς 3 , Μπλατ 11 (3/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Ζούσμαν 11 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 20 (7/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ασίστ), Κλαβέρ, Πουέρτο 9 (2), Πρέπελιτς 3 91/3 τρίποντα, 5 ασίστ) , Πραντίγια 8 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Γουέμπ 8 (1) , Λόπεθ – Αροστέγκι 9 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Τζόουνς 16 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Ράντεμπο 7 (1) , Αλεξάντερ 14 (4 ριμπάουντ)