ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Χίμκι 89-84 (vid)

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε το ρωσικό ντέρμπι, έκανε το 2-0 στα πλέι οφ και αγκάλιασε την πρόκριση στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας.

Μια νίκη μακριά από την πρόκρισή της στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας βρίσκεται η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία το βράδυ της Πέμπτης επικράτησε εντός έδρας της Χίμκι με 89-84.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Νάντο Ντε Κολό, νίκησε για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες την Χίμκι και έκανε το 2-0 στη σειρά των πλέι οφ. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πάλεψαν στην Megasport Arena, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν το πολυπόθητο μπρέικ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σέρχιο Ροντρίγκες, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 26 πόντους. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Χίγκινς (17π.) Κλάιμπερν (16π.), Χάντερ (14π.) και Αντόνοφ (12π.). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντονι Γκιλ με 24 πόντους.

Ντέρμπι με τα όλα του

Οι δύο ομάδες στην αρχή της πρώτης περιόδου πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Άντονι Γκιλ να κάνει το 10-8 για την Χίμκι και τον Σέρχιο Ροντρίγκες να ισοφαρίζει σε 10-10. Ο Αντόνοφ με τρίποντο έβαλε μπροστά στο σκορ την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (13-10), με τον Ροντρίγκες να δίνει αέρα 6 πόντων στους γηπεδούχους (16-10).  Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου προηγήθηκε με 20-15, όμως, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και με πέντε πόντους από Τόμας και Σβεντ ισοφάρισαν σε 20-20. Ο Σέρχιο Ροντρίγκες με δύο εύστοχες βολές έκανε το 24-22, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Βέστερμαν με 2/2 βολές στην αρχή της δεύτερης περιόδου έκανε το 26-22, με τον Κλάιμπερν λίγο αργότερα να σκοράρει δίποντο για το 30-25. Όμως και πάλι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αντέδρασε και μείωσε σε 30-29 με τον Μάρκοβιτς, ο οποίος δευτερόλεπτα αργότερα ξαναχτύπησε για το 31-30. Η Χίμκι είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, με τον Τζένκινς να πετυχαίνει τρίποντο και να δίνει αέρα 4 πόντων (32-36) στην ομάδα του. Ο Αντερσον μιμήθηκε το συμπαίκτη του και με σουτ τριών πόντων έκανε το 39-34, με την ΤΣΣΚΑ να μειώνει στον πόντο με τέσσερις σερί πόντους του Χίγκινς. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Χίμκι στο 45-43.

Μάχες σώμα με σώμα

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην τρίτη περίοδο και με έξι πόντους από τους Κλάιμπερν, Αντόνοφ και Χάντερ προηγήθηκαν με 49-45. Ο Κλάιμπερκ πέτυχε καλάθι για το 51-45, με τον Αμερικανό λίγο αργότερα να νέο πετυχαίνει δίποντο για το 57-51. Η Χίμκι με συνεχόμενους πόντους στην επίθεση ισοφάρισε σε 58-58, όμως, ο Αντόνοφ «πυροβόλησε» έξω από τη γραμμή του τριπόντου για το 61-58. Οι φιλοξενούμενοι 33» πριν το τέλος της περιόδου πήραν κεφάλι στο σκορ (66-65), όμως, υπολόγιζαν χωρίς τον Σέρχιο Ροντρίγκες! Ο Ισπανός με τρίποντο στην εκπνοή έκανε το 68-65 και η ΤΣΣΚΑ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +2.

Μίλησε η εμπειρία

Ο Μάρκοβιτς συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και με δίποντο ισοφάρισε εκ νέου σε 68-68, ωστόσο, οι γηπεδούχοι σκόραραν ξανά τρίποντο, αυτή τη φορά με τον Χίγκινς για το 71-68. Ο Αμερικανός 08:27’’ για το τέλος έδωσε αέρα 5 πόντων στην ΤΣΣΚΑ (73-68). Στα μέσα της περιόδου ο Ρόμπινσον μείωσε στους 3 (73-70), αλλά ο Κλάιμπερν απάντησε με καλάθι και φάουλ για το 76-70. Ο Χάντερ με 2/2 βολές έκανε το 78-70 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 5 (89-84), με την ΤΣΣΚΑ να  παίρνει, έστω και δύσκολα, το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 43-45, 68-66, 89-84