Παρτιζάν – Ρεάλ Μαδρίτης 104-90: Δώρο του Ομπράντοβιτς στον Ολυμπιακό

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς νίκησε την Ρεάλ Μαδρίτης με 104-90 και έκανε δώρο στον Ολυμπιακό, ο οποίος πλέον μόνο εάν… αυτοκτονήσει δεν θα τερματίσει πρώτος.

Μεγάλη νίκη, που φέρνει τον Ολυμπιακό μια… ανάσα από το να «κλειδώσει» την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Euroleague, πέτυχε η Παρτιζάν απέναντι στη Ρεάλ, με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να επικρατεί εντός έδρας των Μαδριλένων με 104-90.

Με αυτή τη νίκη η Ρεάλ Μαδρίτης έπεσε στο 22-10, όσο έχει και η Μπαρτσελόνα, ενώ ο Ολυμπιακός μετά την αποψινή νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό είναι στο 23-9. Διαβάστε ΕΔΩ πως μπορεί να «σφραγίσει» την πρώτη θέση η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Από την άλλη, η Παρτιζάν έφτασε στο 18-14 και έπιασε την Φενερμπαχτσέ στην 6η θέση, ενώ στο +1 από τις Ζαλγκίρις και Μπασκόνια, που ακολουθούν. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λεσόρ με 16 πόντους, ενώ από τη Ρεάλ Μαδρίτης 22 είχε ο Μούσα και από 17 οι Ντεκ και Χεζόνια. Πόντοι όμως που δεν ήταν αρκετοί για να δώσουν στην ισπανική ομάδα τη νίκη.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο (11-11, 15-18, 18-20), με τη Ρεάλ να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +2 (21-23). Στο δεύτερο η Παρτιζάν αντέδρασε και πέρασε μπροστά (30-27, 41-34), με τη σέρβικη ομάδα να ολοκληρώνει το ημίχρονο στο +11 (49-38).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου, με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να προηγείται με 61-50 και 70-61.Η Ρεάλ, όμως, σε εκείνο το σημείο αντέδρασε και μείωσε στους 6, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης με το σκορ στο 78-72. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη και την αστοχία της Ρεάλ έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη.

Το +6 έγινε +12 (86-74) και λίγο αργότερα +20 (98-78), με την Παρτιζάν να παίρνει τη νίκη μέσα σε αποθέωση με 104-90.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 49-38, 78-72, 104-90.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 6, Αβράμοπβιτς 5 (2/9 σουτ), Πάντερ 16 (5/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σμάιλαγκιτς 11 (1), Παπαπέτρου 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 λάθη), Έξουμ 15 (2), Νάναλι 14 (5/6 δίποντα, 4/4 βολές), Λεσόρ 16 (7/9 δίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τριφούνοβιτς 4, Άντζουσιτς 5 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαντάρ 2.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ, Φερνάντεθ 3 (1/4 τρίποντα), Αμπάλδε, Χάνγκα 10 (2), Χεζόνια 17 (2/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Ροντρίγκεθ 3 (5 ριμπάουντ), Ντεκ 17 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πουαριέ 9 (1), Κορνελί (0/4 σουτ, 4 ριμπάουντ), Ταβάρες 7 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Εντιαγιέ, Μούσα 22 (5/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 12/13 βολές), 29 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 9 επιθετικά), 22 ασίστ, 3 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 μπλοκ.