Μπασκόνια – Φενέρμπαχτσε 83-92

Γκούντουριτς και Μέλι σημείωσαν 22 και 21 πόντους αντίστοιχα, ο Κώστας Σλούκας μοίρασε οκτώ ασίστ, και έτσι η Φενέρμπαχτσε να κερδίζει σχετικά εύκολα μέσα στη Βιτόρια για να πάρει την πρόκριση στο final-4 με 3-1 νίκες.

Πιάνοντας σπουδαία απόδοση στην επίθεση και κορυφαίους τους Γκούντουριτς και Μέλι, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με 92-83 της Μπασκόνια στην Ισπανία και προκρίθηκε στο Final-4 (με 3-1 νίκες). Στον έναν ημιτελικό του Βελιγραδίου, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς θα βρει στον δρόμο της τη Ζαλγκίρις Κάουνας που απέκλεισε τον Ολυμπιακό.

Οι Τούρκοι κατέβασαν 12 επιθετικά ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ (τις οκτώ ο Κώστας Σλούκας), ενώ έκαναν 11 κλεψίματα και υπέπεσαν σε μόλις 11 λάθη.

Οι φιλοξενούμενοι έχτισαν μια διψήφια διαφορά από το δεύτερο δεκάλεπτο (30-46), ενώ προηγήθηκαν με 21 πόντους στο 26′ (47-68). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν μέχρι τους 10 (67-77), 7,5 λεπτά μέχρι το τέλος, αλλά μέχρι εκεί…

Κάλινιτς, Μέλι και Βέσελι έδωσαν πολύτιμες επιθετικές λύσεις, το σκορ πήγε πολύ ψηλά, με τους Βάσκους να μην καταφέρνουν να ακολουθήσουν και τελικά τη Φενέρ να προκρίνεται στο final-4 του Βελιγραδίου…

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 32-48, 62-72, 83-92