Εφές Ανατολού- Ρεάλ Μαδρίτης 76-60 (pics)

H Εφές Ανατολού έπαιξε εξαιρετική άμυνα και νίκησε εύκολα την Ρεάλ Μαδρίτης με σκορ 76-60 για την τέταρτη αγωνιστική της Euroleague.

Η Εφές Ανατολού πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στη Euroleague, επικρατώντας 76-60 της Ρεάλ Μαδρίτης, για την τέταρτη αγωνιστική της Euroleague.

Πρωταγωνιστές για την τουρκική ομάδα οι Ντάνστον και Σιμόν με 17 πόντους, ενώ ο Κρις Σίγκλετον πρόσθεσε 13. Φια την κακή Ρεάλ, διασώθηκε μόνο ο Σέχριο Γιουλ με 14 πόντους.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο προηγήθηκε 0-9 στα πρώτα λεπτά, αλλά από εκεί και πέρα «έσβησε». Οι Μαδριλένοι μέτρησαν 11 άστοχα σουτ, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την περίοδο στο +4 (15-11).

Το σερί είχε φτάσει στο 18-2 υπέρ της ομάδας του Εργκίν Αταμάν, αλλά οι φιλοξενούμενοι με αιχμή του δόρατος τους Γιουλ και Μίκι ισορρόπησαν, παίρνοντας και προβάδισμα στη λήξη του ημιχρόνου (29-31).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ κακή βραδιά στα σουτ δύο πόντων, τελειώνοντας με 3/15 στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η Εφές μπήκε με το πόδι στο γκάζι, με τον Λάρκιν να στέλνει την ομάδα του στο +7 (38-31), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 56-50.

Η διαφορά των έξι πόντων δεν ήταν μικρή, αλλά η Εφές φρόντισε να μην δώσει δικαιώματα στη Ρεάλ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι άστοχοι, οι Τούρκοι πήραν διψήφια διαφορά (67-55) και δεν κοίταξαν πίσω, με το τελικό 76-60 να σημαίνει τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της «βασίλισσας» και την τρίτη συνεχόμενη νίκη της Εφές.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 29-31, 56-50, 76-60