Ρεάλ Μαδρίτης – Άλμπα Βερολίνου 85-71

Η Ρεάλ σοβαρεύτηκε και έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Καμπάτσο (8 πόντοι, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα) επικράτησε με 85-71 της Άλμπα.

Συνήλθε, σοβαρεύτηκε, ξεπέρασε το… κάζο από την Μπάγερν Μονάχου και επέστρεψε στις νίκες η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία έφτασε στο 3-3 επικρατώντας με … της Άλμπα Βερολίνου στη Μαδρίτη.

Έχοντας κορυφαίους τους Ράντολφ, Καμπάτσο και Γιουλ και πατώντας το πόδι στο γκάζι στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Λάσο έφτασε τελικά σε μια άνετη νίκη, με τους Γερμανούς να προσπαθούν μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου.

Εκεί η Άλμπα ισοφάρισε σε 56-56, αλλά ένα σερί 8-0 στα τελευταία λεπτά από τους Μαδριλένους έφερε το 64-56 στο φινάλε της τρίτης περιόδου και όλα πήραν τον δρόμο τους.

Η τελευταία περίοδος ήταν ευκαιρία για… σκορ και θέαμα για τη Ρεάλ, που είχε για κορυφαίο τον Καμπάτσο με 8 πόντους, 8 ασίστ, 3 ριμπάουντ και τρία κλεψίματα. Στο 1-4 πλέον οι Γερμανοί.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 42-38, 64-56, 85-71