Φενερμπαχτσέ – Αλμπα 107-102 παρ. (κ.α 88-88)

Με ηγέτη τον Κώστα Σλούκα (23π., 10 ασίστ) η Φενερμπαχτσέ ξεπέρασε στην παράταση το εμπόδιο της Αλμπα με 107-102 (κ.α 88-88) και πέτυχε την 5η νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

Τα χέρια του Κώστα Σλούκα πρέπει να φιλήσει ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, μετά τη νίκη της Φενερμπαχτσέ επί της Αλμπα Βερολίνου στην παράταση με 107-102 (κ.α 88-88).

Ο διεθνής γκαρντ ήταν φανταστικός απέναντι στη γερμανική ομάδα και με νταμπλ – νταμπλ γλίτωσε τη Φενερμπαχτσέ από το κάζο. Ο «Σλούκι-λουκ» έκανε ό,τι ήθελε στην επίθεση και με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, ενώ παράλληλα μοίρασε 10 ασίστ, συγκεντρώνοντας 39 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης της Ευρωλίγκας.

Μια τρομερή εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα, που κέρδισε με το σπαθί του τον τίτλο του κορυφαίου στην αποψινή αναμέτρηση. Διψήφιο αριθμό πόντων είχε επίσης οι Νάντο Ντε Κολό (18π.) Μέλιχ Μαχμόυτογλου (17π.), Τζόφρι Λόβερν (15π.) και Ντέρικ Γουίλιαμς (14π.).

Από τους φιλοξενούμενους, που πάλεψαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έστειλαν το ματς στην παράταση, ξεχώρισαν οι Γιεντράιτις και Σίκμα με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Η εικόνα του αγώνα:

Η Φενερμπαχτσέ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 30-16, δείχνοντας ότι θα περάσει ένα εύκολο βράδυ. Στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο, τα δεδομένα άλλαξαν άρδην, με τους Γερμανούς να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση και να μειώνουν σταθερά τη διαφορά. Το 30-16 έγινε γρήγορα 34-28, με τα δύο τρίποντα τον Γεντράιτις και Ερικσον να βάζουν μπροστά την Αλμπα με 35-34 και να προκαλούν την οργή του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με την Φενέρ να κλείνει το ημίχρονο στο +1 (41-40).

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου η Αλμπα κυριάρχησε στο παρκέ και προηγήθηκε με 7 πόντους (47-54), με την Φενέρ να τρέχει ένα σερί 8-0 και να φέρνει τούμπα το ματς (55-54) και την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 65-62 υπέρ των γηπεδούχων. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με την Αλμπα Βερολίνου μάλιστα να προηγείται με 79-75 τρία λεπτά πριν το τέλος! Σε εκείνο το σημείο ο Σλούκας βγήκε μπροστά και με έξι πόντους δικούς του και δύο του Ντε Κολό η Φενέρ προηγήθηκε με 84-83.

Ο Ελληνας γκαρντ λίγο αργότερα με 2/2 βολές έκανε το 88-85 και όλα έδειχναν ότι οι Τούρκοι θα πάρουν το ματς. Όμως, η Αλμπα επιθετικό φάουλ και καλάθι του Σίκμα ισοφάρισε σε 88-88 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί οι Γερμανοί σκόραραν πρώτοι για το 88-90, αλλά η Φενέρ με 2/2 βολές από τον Σλούκα ισοφάρισε σε 90-90. Οι φιλοξενούμενοι ξέμειναν από δυνάμεις, με τον Μαχμούτογλου με τρίποντο να δίνει αέρα τριών πόντων στους γηπεδούχους (99-96). Ο Ντουβερίογλου κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Σίκμα, δύο λεπτά πριν το τέλος και έκανε το 101-96, βάζοντας ουσιαστικά ταφόπλακα στα όνειρα των Γερμανών για διπλό στην Πόλη. Το τελικό 107-102 σφράγισε τη νίκη της Φενέρ, με τον Ομπράντοβιτς να ανασάνει ανακουφισμένος…

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 41-40, 65-62, 88-88 κ.α., 107-102 στην παρ.