Άλμπα Βερολίνου – Μπάγερν Μονάχου 76-77

Σ’ ένα ματς που δεν έλεγε να τελειώσει και κρίθηκε στην παράταση, η Μπάγερν πέρασε από το Βερολίνο, επικρατώντας στον γερμανικό «εμφύλιο»

Ο γερμανικός εμφύλιος έγειρε προς το μέρος της Μπάγερν, με την ομάδα το Μονάχου να επικρατεί στο Βερολίνο της Άλμπα με 77-76 στο έξτρα πεντάλεπτο.

Το ματς ήταν θρίλερ, η κανονική διάρκειά του έληξε στο 72-72 με τις δύο ομάδες να τα… σπάνε επιθετικά όμως το παιχνιδι να κρίνεται στις λεπτομέρειες.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις 5/20 δίποντα και 5/11 τρίποντα, έναντι σε 9/18 δίποντα, και 3/12 τρίποντα των φιλοξενούμενων. Τα λάθη ήταν πολλά και έτσι κύλησε και η δεύτερη περίοδος με το χαμηλό στο 28-30 να ειναι το σκορ του ημιχρόνου.

Η Μπάγερν μπόρεσε να ξεφύγει στο +7 (31-38, 23′) αλλά η Άλμπα έκανε ότι έπρεπε, βρήκε επιθετικές αλλά και αμυντικές λύσεις για να τρέξει σερί 10-0 μειώνοντας σε 48-50. Τα επόμενα λεπτά ήταν δραματικά, το ματς πήγαινε απο την μία κατοχή στην άλλη και έμεναν 9,22» για το τέλος, με τον Λο να ευστοχεί να κάνει το 72-72 και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Με το ξεκίνημα του έξτρα πενταλέπτου ο Τζέντοβιτς έκανε το 72-74 για να έρθει ο Μέισον να ευστοχήσει. Σε έναν που δεν είχε… τελειωμό, ο Λο έδωσε και πάλι την λύση ευστοχώντας με 2/2 βολές και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του (76-77), καθώς ο Γκιφάι, αστόχησε αμαρκάριστος από τα 6,75μ.

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 28-30, 48-50, 72-72, 76-77.