Ζενίτ – Ερυθρός Αστέρας 58-65

Σε ένα παιχνίδι, που δεν θα θυμόμαστε για πολύ καιρό, ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε από το Καζάν, νικώντας τη Ζενίτ, με ήρωα τον Μπάρον

Αν ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, ο Ντράγκαν Σάκοτα μπορεί να πανηγυρίζει, καθώς ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε στο Καζάν (κατά συνθήκη έδρα της Ζενίτ) των Ρώσων με 65-58, σ’ ένα ματς που σύντομα θα ξεχάσουμε. Γιατί μπορεί το πρώτο ημίχρονο να ήταν εκατέρωθεν παραγωγικό (40-37 το επιμέρους σκορ, υπέρ των γηπεδούχων), όμως στο δεύτερο μισό… λύγισαν τα στεφάνια.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 7-14 και η τέταρτη με 11-14, με τους Σέρβους να κυριαρχούν, αλλά τη χαμηλή επίδοση να καταδεικνύει το μπάσκετ που είδαμε. Οι νικητές έκαναν 17 λάθη για 14 ασίστ, αλλά είχαν έναν εξαιρετικό Μπάρον, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους με 5/6 τρίποντα, 4/4 δίποντα και 3/4 βολές, γράφοντας ένα εξαιρετικό 34 στο σύστημα αξιολόγηση.

Από κοντά κι ο Μπράουν, που πέτυχε 18 πόντους με 9/16 δίποντα, δίχως τρίποντο και βολή, μάζεψε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ. Γκιστ και Στίματς γέμισαν τη ρακέτα κι οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με αποτέλεσμα. Την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι είχαν τον Χόλινς με 14 πόντους και τον Τόμας με 11, αλλά με 9/28 δίποντα κι 9/30 τρίποντα, δεν μπορούσαν να πάνε πουθενά. Κι αν τα ποσοστά δείχνουν την επιθετική τρικυμία, η διαφορά (23-41) στα ριμπάουντ, εξηγεί άλλον έναν λόγο για την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 40-37, 47-51, 58-65.