Τον διέλυσε και πάει για την έκπληξη!

Ο ΠΑΟΚ διέλυσε στον πρώτο ημιτελικό τον Αθηναϊκό με σκορ 80-49 και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Νιώθοντας αντίσταση μόλις για ένα 10λεπτο, ο ΠΑΟΚ διέλυσε τον Αθηναϊκό στον πρώτο ημιτελικό του 19ου Final 4 του  Κυπέλλου Ελλάδος με σκορ 80-49 και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του θεσμού. Οι αθλήτριες του Βασίλη Μασλαρινού ήταν φανταστικές στο β ημίχρονο, δέχθηκαν μόλις 17 πόντους και πανηγύρισαν μία πανάξια πρόκριση στον αγώνα της Κυριακής (18:30).

Εξ αρχής ο ΠΑΟΚ είχε τα ηνία της αναμέτρησης και μάλιστα προηγήθηκε με 7-2 στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Οι αθλήτριες τους Μασλαρινού συνέχισαν σε αυτό τον ρυθμό και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κλείσουν το δεκάλεπτου ούσες μπροστά με 18-7.

Το ίδιο συνέβη και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, καθώς ο ΠΑΟΚ έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους (26-16), με το ημίχρονο να βρίσκει τις τυπικά γηπεδούχες στο 32-24.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επιβλήθηκε απόλυτα του αντιπάλου της, η Μάλαρντ με την Αλμπάνεζ τράβηξαν το κουπί και γρήγορα η απόσταση έφτασε στους 20 πόντους. Η αρχή της τελευταίας περιόδου ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 57-36 και ο Αθηναϊκός δεν μπόρεσε να αλλάξει την κατάσταση μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Οι αθλήτριες του Βασίλη Μασλαρινού είναι η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στον τελικό του 19ου Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τα δεκάλεπτα: 18-7, 32-24, 57-36, 80-49

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κωτούλα 10, Λύμουρα 5 (1), Μαγαλιού 3 (1), Μάλαρντ 16,Κουλουμπή, Κριμίλη 2, Ταρμπάγκου 4, Τράντα 7 (1), Λιούις 9, Καράκουλα 4, Αλμπάνεζ 14 (1), Στεργίου 6 (2).

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καλογερόπουλος): Τζανετάτου 7, Στούπα 4, Τραγούλια, Δορδοκίδη, Κόνιαλη 9 (1), Λίτλ 13, Σλούκα 5 (1), Σουάν 11, ΜακΚέι.