Ρέθυμνο – Κύμη 61-69

Η ομάδα της Εύβοιας «έπνιξε» με την άμυνά της τους Κρητικούς και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με όπλο της την πολύ καλή της άμυνα η Κύμη επικράτησε εκτός έδρας του Ρεθύμνου με 69-61 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα της Εύβοιας «έπνιξε» τους Κρητικούς και με πρωταγωνιστές τους Σαγκς (18π.), Χόρτον (11π.) και Ουάσινγκτον (10π.) «σφράγισε» το εισιτήριό της για την 8άδα. Στην επόμενη φάση η Κύμη θα παίξει με το Περιστέρι, που απέκλεισε τον Ηφαιστο Λήμνου (91-81). Το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες θα πραγματοποιηθεί κλειστό της Κανήθου στην Χαλκίδα.

Στο σημερινό ματς που διεξήχθη στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» η ομάδα του Ρεθύμνου μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 16-6, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Κρητικούς στο +5 (18-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό, «έσφιξαν» την άμυνά τους, προσπέρασαν στο σκορ και έκλεισαν το ημίχρονο στο +4 (31-27). Στην αρχή της τρίτης περιόδου ο Σαγκς με τρίποντο έκανε το 34-27 και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ντεβόν Ουάσινγκτον. Η Κύμη χτύπησε το Ρέθυμνο μέσα στο ζωγραφιστό και με σημείο αναφοράς τον Αμερικανό σέντερ ανέβασε τη διαφορά στο +11 (34-45). Το Ρέθυμνο απάντησε και με σερί 10-2 μείωσε σε 47-44. Η συνέχεια, ωστόσο, άνηκε πλήρως στην Κύμη, η οποία έπαιξε φανταστική άμυνα, «έπνιξε» τους Κρητικούς και μπροστάρη τον Σκοτ Σαγκς έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 27-31, 44-47, 61-69

Ρέθυμνο (Μυκονιάτης): Ντάνιελς 14 (1), Μπρέισι-Ντέιβις 6 (1), Γκάιτον 15 (1) Ντουράμ 4, Οικονομόπουλος, Ραζής 2, Χριστοδούλου 4, Κουρέπης, Γλυνιαδάκης 2, Σιγκούνας 1, Μπερτ-Τζούνιορ 13, Κλάντον

Κύμη (Καστρίτη): Χόρτον 11 , Σαγκς 18 (3), Μπολντς 2, Τουτζιαράκης 3, Κάμφορ 7, Ουάσινγκτον 10, Γερομιχαλός 2, Τσιάρας, Πουλιανίτης 5 (1), Ουμπίλα 4, Μαραγκός, Στυλιανού 7