Έκαναν… πλάκα στους Χόρνετς οι Γουόριορς (114-92) – Νικητές στο «θρίλερ» του Σαν Αντόνιο οι Μάβερικς (108-109)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζόρνταν Πουλ, οι Γουόριορς δεν άφησαν περιθώρια στους Χόρνετς και νίκησαν εύκολα με 114-92. Ματσάρα στο Σαν Αντόνιο, με τους Μάβερικς να φεύγουν με το διπλό, επικρατώντας τον Σπερς με 109-108.

Γουόριορς – Χόρνετς 114-92

Αυτοί οι Γουόριορς δεν κάνουν πλάκα. Ή μάλλον… κάνουν. Αυτή τη φορά κόντρα στους Χόρνετς. Με μία επιβλητική εμφάνιση στο Σαν Φραντσίσκο, οι Γκόλντεν Στέιτ νίκησαν πολύ εύκολα τους Χόρνετς με 114-92 και ανέβηκαν στο 7-1, δείχνοντας πως φέτος τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Στιβ Κερ, ο Τζόρνταν Πουλ, που τελείωσε την αναμέτρηση με 31 πόντους. Ακόμη μία all around εμφάνιση από τον Στεφ Κάρι που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Οι Χόρνετς πάντως ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και μάλιστα κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δωδεκάλεπτο, έχοντας ένα μικρό προβάδισμα 6 πόντων, πριν φτάσουν στο ημίχρονο όπου οι Γουόριορς πέρασαν μπροστά με μόλις έναν πόντο (53-52).

Η ιστορία του δευτέρου ημιχρόνου άλλαξε ολοκληρωτικά και οι Γουόριορς έδειξαν και πάλι τα δυνατά τους σημεία, φτιάχνοντας μία διαφορά 13 πόντων (80-67), πριν φτάσουν στο τελικό 114-92.

Σπερς – Μάβερικς 108-109

Νικητές στο… θρίλερ του Σαν Αντόνιο οι Μάβερικς. Σε ένα παιχνίδι όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι και το φινάλε, η ομάδα του Ντάλας κατάφερε να αποδράσει και να φτάσει σε μία πάρα πολύ σημαντική νίκη, επικρατώντας με 109-108.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές, ο Μπράνσον που τελείωσε με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Ντόντσιτς να ακολουθεί με 23 πόντους, 12 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να απαντάνε η μία στην άλλη και να κλείνουν το ημίχρονο με διαφορά μόλις ενός πόντου (58-59)! Στην τρίτη περίοδο οι Σπερς κατάφεραν να περάσουν μπροστά και να φτάσουν στο 4ο δωδεκάλεπτο έχοντας κεφάλι στο σκορ (83-81).

Εκεί ωστόσο οι Μάβερικς ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και πήραν το ματς στο τέλος, επικρατώντας με 109-108!