Ήττα για τους Μπακς στην Ατλάντα (121-114)

Οι Μπακς γνώρισαν την ήττα στην Ατλάντα, με τους Χοκς να επιστρέφουν στις εντός έδρας νίκες μετά από δέκα διαδοχικές ήττες.

Η απουσία του Χόλιντει αποδυνάμωσε αρκετά τους Μπακς, που δεν τα κατάφεραν στην Ατλάντα και ηττήθηκαν με 121-114 από τους Χοκς, οι οποίοι μετρούσαν δέκα σερί ήττες.

Έτσι, τα «ελάφια», τα οποία είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Μίντλετον (34 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ) και σε καλή τον Γιάννη (27 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), έπεσαν στο 27-19.

Στο 18-25 οι Χοκς από την άλλη, που ηγέτης τους ήταν ο Γιανγκ (30 πόντοι, 11 ασίστ), αλλά πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Χάντερ (20 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Κόλινς (16 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Γκαλινάρι (16 πόντοι).

Το Μιλγουόκι πήρε από νωρίς τα ηνία τους ματς, φτάνοντας στο +10 και με το 17-26 να ειναι το σκορ της πρώτης περιόδου. Στο ξεκίνημα του δεύτερου δωδεκαλέπτου οι Μπακς ξέφυγαν ξανά με +10 (22-32) και έκλεισαν το ημίχρονο στο +12 (50-62).

Η Ατλάντα προσπαθούσε να βγάλει αντίδραση και τα κατάφερε όταν στο 36′ μείωσε στο -5. Στη συνέχεια των Χοκς έφερε το 97-100 στο 42′, ενώ μετά από 1 λεπτό πέρασαν μπροστά με 104-103.

Μετέπειτα διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους και έφτασαν σε μια σημαντική νίκη με 121-114.