Καβαλίερς – Σέλτικς 111-102

Με τον Λεμπρόν Τζέιμς να κάνει όργια και να σταματάει στους 44 πόντους, οι Καβαλίερς νίκησαν τους Σέλτικς με 111-102 και ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά.

Οι Καβαλίερς είναι άλλη ομάδα στο γήπεδο τους και το απέδειξαν και στο Game 4 της σειράς με τους Σέλτικς. Η ομάδα του ΛεΜπρόν Τζέιμς πραγματοποίησε ακόμα μια μεγάλη εμφάνιση στην έδρα της και με ηγέτη τον βασιλιά επικράτησε με 111-102, ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2 και πλέον πάει για το break στο TD Garden την Πέμπτη (24/05, 03:30).

Oι Καβς ήταν ανώτεροι από τους αντιπάλους του στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να προηγηθούν με 68-53, έχοντας 6/11 τρίποντα, σε ένα διάστημα που ο ΛεΜπρόν μέτρησε 22 ποντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Κέλτες πάλεψαν για την ανατροπή, αλλά οι Καβς άντεξαν και έφτασαν στη νίκη, με τον βασιλιά να έχει 9 κρίσιμους πόντους στο τέλος.

Για τους νικητές, ακόμη μια ηγετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Λεμπρόν Τζέιμς, ο οποίος σημείωσε 44 πόντους με 17/28 (8/15 δίποντα, 9/13 τρίποντα) σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, αλλά και 7 λάθη σε 42 λεπτά. Ο Τρίσταν Τόμπσον είχε 13 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Λοβ είχε 9 πόντους  και 11 ριμπάουντ και ο Κόρβερ 14.

Από την άλλη για τους Σέλτικς, ο Μπράουν είχε 23, ο Τέιτουμ είχε 17, ο Ροζίερ είχε 16 πόντους, 11 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Χόρφορντ σημείωσε 15 με 7 ριμπάουντ.