Σέλτικς – Μάτζικ 90-93

Οι Μάτζικ ήταν εξαιρετικοί στη Βοστώνη και έχοντας το προβάδισμα των εννέα πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά μέχρι τη λήξη και να κερδίσουν με 93-90.

Την έκπληξη της 3ης ημέρας του NBA έκαναν οι Μάτζικ, οι οποίοι επικράτησαν με 93-90 των Σέλτικς στη Βοστώνη.

Το προβάδισμα των εννέα πόντων μετά το τέλος της πρώτης περιόδου (28-19) αποδείχθηκε καθοριστικό, αφού η διαφορά παρέμεινε στο ίδιο επίπεδο και στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με συνέπεια στο τέλος να κινδυνεύσουν λιγότερο απ’ όσο υποδηλώνει το τελικό σκορ.

Τα 9/40 τρίποντα των Σέλτικς είναι ενδεικτικό στατιστικό στοιχείο για την εικόνα τους, με τους Ίρβινγκ και Χέιγουορντ να αστοχούν μάλιστα στο φινάλε, αν και είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση από το… πουθενά.

Ο Νίκολα Βούτσεβιτς με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζόναθαν Ισάκ να ακολουθεί με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ, και τέσσερις συνολικά παίκτες των Μάτζικ να φτάνουν σε double double. Για τους Σέλτικς, ο Ίρβινγκ είχε 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-28, 45-48, 70-75, 90-93