Καβαλίερς – Χιτ 108-97

Oι Κλίβελαντ Καβαλίερς νίκησαν τους Μαϊάμι Χιτ με 108-97 στο Quicken Loans Arena, με τον Κέβιν Λοβ να κάνει σπουδαία εμφάνιση.

Οι Καβαλίερς επικράτησαν εντός έδρας των Χιτ με 108-97 και διεύρυναν το σερί τους σε 9-0. Έτσι σημείωσαν την 14η νίκη τους σε 21 ματς και έχουν ανέβει στην τρίτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας. Από την άλλη, το Μαϊάμι έπεσε σε ρεκόρ 10-10 και βρίσκεται στην 8η θέση.

Όσον αφορά την αναμέτρηση, Οι Καβς επικράτησαν πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό 108-97. Η παρέα του ΛεΜπρόν είχε από την αρχή το προβάδισμα πήγε στο ημίχρονο μπροστά με 75-49 και το κράτησε ως το τέλος, παρότι στην 4η περίοδο η ομάδα του Μαϊάμι πλησίασε όσο μπορούσε στο σκορ.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κέβιν Λοβ πουέφτασε τους 38 πόντους, έχοντας 22 στο πρώτο δωδεκάλεπτο. Επίσης, ο ΛεΜπρόν είχε 21 με 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ουέιντ φτάνοντας τους 17.

Για τους Χιτ, ο Γουέιτερς είχε 21, ο Αντεμπάγιο 19 και ο Ρίτσαρντσον 15.