Αργεντινή- Νότια Κορέα 95-69 (pics)

Η Αργεντινή δεν συνάντησε καμία αντίσταση εναντίον της Νοτίου Κορέας, την οποία «διέλυσε» με το εμφατικό 95-69 στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Αργεντινή στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου νίκησε με το εμφατικό 95-69 την Νότια Κορέα και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο φετινό τουρνουά.

Οι «Γκαούτσος» δεν συνάντησαν αντίσταση από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκαν με νταμπλ- σκορ των Ασιατών (22-11). Οι Κορεάτες μείωσαν σε 26-20, αλλά η Αργεντινή ξέφυγε και πάλι με τα σουτ από τα 6,75 με 41-22. Το ημίχρονο τελείωσε στο 43-28 υπέρ των Λατινοαμερικάνων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ανέλαβε δράση ο Σκόλα με συνεχόμενους πόντους του οποίου, οι «γκαούτσος» πήραν διαφορά 25 πόντων (65-40). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη τελική διαφορά να κλείνει στους 26 (95-69). Αξίζει να σημειωθεί ότι οι νικητές τελείωσαν την αναμέτρηση με 17/31 τρίποντα.

Για την Αργεντινή ξεχώρισαν ο Καμπάτσο με 11 πόντους και 6 ασίστ, ο Λαπροβίτολα με 17 πόντους και ο αρχηγός της ομάδας Λουίς Σκόλα, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 15. Αντίθετα για τους Κορεάτες εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γκούνα Ρα, ο οποίος ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, σημειώνοντας 31 πόντους και μαζεύοντας 15 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 43-28, 71-44, 95-69