Γερμανία – Ιταλία 82-92 : Ματσάρα, ανατροπή και πρεμιέρα με το δεξί

Η Ιταλία μετά απο ένα τρομερό ματς και μια μεγάλη ανατροπή στο φινάλε, νίκησε τη Γερμανία με 92-82 και έκανε ιδανικό ξεκίνημα στους Ολυμπιακύς Αγώνες.

Η Ιταλία αντιμετώπισε τη Γερμανία στην πρεμιέρα των Ολυμπιακών αγώνων και κατάφερε να πάρει τη νίκη, με 92-82, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Οι Ιταλοί στο πρώτο ημίχρονο, και για μεγάλο διάστημα της τρίτης περιόδου, είδαν τους Γερμανούς , να είναι εξαιρετικά εύστοχη από την περιφέρεια, φτάνοντας κάποια στιγμή ποσοστό μεγαλύτερο του 50% (12/23).

Με καλή άμυνα , κυρίως στην τελευταία περίοδο, ορισμένα μεγάλα σουτ, από Τόνουτ και Μέλι, κρατήθηκαν ζωντανοί. Ο πάουερ φόργουορντ της Αρμάνι, και αρχηγός της ομάδας του Σακέτι, είχε 13 πόντους ,όλους στο δεύτερο μισό, τη στιγμή που είχε σημειώσει 10 σε όλο το Προολυμπικό Τουρνουά του Βελιγραδίου. Ο Φοντέκιο είχε 20, Γκαλινάρι και Τόνουτ είχαν από 18, με τον Μάνιον να προσθέτει 10.

Για τη Γερμανία ο Μάουντο Λο ξεχώρισε με 24 πόντους 4 ριμπάουντ και ασίστ, οι Βάγκνερ και Ομπστ είχαν από 12 πόντους, αλλά ήταν άστοχοι (4/11 και 3/10 αντίστοιχα), με τον επόμενο διασωθέντα να είναι ο Μπόνγκα με 13 πόντους και 5/8 σουτ.

Δεκάλεπτα: 32-22, 46-43, 71-68, 82-92