Μυθικός Ντάνι Άλβες έφτασε τους 44 τίτλους στην καριέρα του

Ο Ντάνι Άλβες αν και στα 38 του χρόνια συνεχίζει ακάθεκτος και κατέκτησε τον 44ο τίτλο της καριέρας του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Ντάνι Άλβες πλέον στα 38 του χρόνια έχει κατακτήσει τους περισσότερους τίτλους από κάθε άλλο παίκτη παγκοσμίως.

Έπειτα από μια απαιτητική χρονιά με την Σάο Πάουλο στο πρωτάθλημα της Βραζιλίας συμμετείχε και με την Εθνική ομάδα της Βραζιλίας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και μάλιστα κατάφερε να κατακτήσει και το χρυσό μετάλλιο.

Η Βραζιλία επικράτησε με 2-1 στην παράταση της Ισπανίας με τον Μάλκομ να πετυχαίνει το χρυσό γκολ της νίκης. Βέβαια το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την «Σελεσάο», καθώς στο 38ο λεπτό αστόχησε σε πέναλτι, όμως λίγό πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου άνοιξε το σκορ με τον Ματέους Κούνια με τον Ντάνι Άλβες να κάνει την ασίστ.

Η Ισπανία ισοφάρισε με τον Ογιαρθάμπαλ στο 61ο λεπτό. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση με τον Μάλκομ να χαρίζει την νίκη και το χρυσό μετάλλιο στην Βραζιλία στο 108.

Ο Ντάνι Άλβες έχει καταφέρει να πανηγυρίσει 44 τίτλους είτε με συλλόγους, είτε με την εθνική ομάδα. Έχει τους περισσότερους τίτλους από κάθε άλλο παίκτη.