«Βρήκαν» δίχτυα οι Έλληνες του εξωτερικού

Με γκολ έκλεισαν την αγωνιστική οι Πέλκας, Φετφατζίδης, Λυκογιάννης και Γιαννιώτας.

Ικανοποιητική ήταν η παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών του εξωτερικού καθώς αρκετοί ήταν αυτοί που κατάφεραν να σκοράρουν με τις ομάδες τους. Ο Γιάννης Φετφατζίδης επέστρεψε στα γκολ και οδήγησε την Αλ Κορ σε μία σημαντική νίκη, ενώ ο Μπάμπης Λυκογιάννης σημείωσε ένα εντυπωσιακό γκολ από 25 μέτρα και με εκτέλεση φάουλ, ανοίγοντας το σκορ για την Κάλιαρι, που εν τέλει παραχώρησε ισοπαλία στην Ουντινέζε.

Ο Δημήτρης Πέλκας ήταν εκείνος που ισοφάρισε προσωρινά για τη Φενέρμπαχτσε, ενώ ο Γιάννης Γιαννιώτας κατάφερε να σκοράρει δύο φορές στη νίκη Απόλλωνα Λεμεσού με 4-0 κόντρα στον Ερμή Αραδίππου.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών που αγωνίζονται στα πρωταθλήματα του εξωτερικού:

ΑΓΓΛΙΑ:
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Εκτός αποστολής.

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Εκτός ομάδας.

ΙΤΑΛΙΑ:
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Αντικατέστησε στο 55` τον Κουλιμπαλί, στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τν Λάτσιο.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ουντινέζε. Στο 27ο λεπτό με ««κεραυνό» από 25 μέτρα, από ετέλεση φάουλ, έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Αντικατέστησε στο 46`τον Ροτζέριο στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Μίλαν.

Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Αθλέτιικ Μπιλμπάο.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μάϊντς.
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.

Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Λειψία.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Βόλφσμπουργκ.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Παρί Σεν Ζερμέν.

Τάσος Δώνης (Ρεμς): Εκτός αποστολής.

Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Είδε από τον πάγκο την ισοπαλία 3-3 στον τελικό κυπέλλου με την Κιλμάρνοκ.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Εκτός αποστολής.

Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 72` από τον Κούμπιτσα) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Γιαγκελόνια.

Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Γιαγκελόνια.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Αλ Ουακρά. Στο 30ο λεπτό, σημείωσε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.

ΚΥΠΡΟΣ

Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Πάφου.

Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση):  Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 75 από τον Χαμπαρτζουμιάν) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Πάφου.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Πάφου.
Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 4-0 επί του Ερμή Αραδίππου. Στο 31ο και στο 51ο λεπτό του αγώνα, σημείωσε το πρώτο και το τρίτο γκολ της ομάδας του.
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Εκτός αποστολής.

Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Εκτός αποστολής.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Αντικατέστησε στο 81` τον Βεϊγκλ στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ζιλ Βιθεντε.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ζιλ Βιθέντε.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Τβέντε.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 5-3 από την Αλκμααρ.

Λάζαρος Λάμπρου (Τβέντε): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Φένλο.

Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβικ): Εκτός αποστολής.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 4-1 από την Αϊντχόφεν.

Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 5-3 επί της Βίλεμ.

Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Εκτός αποστολής.

Νίκος Καρέλης (Ντεν Χάαγκ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 4-2 από τον Αγιαξ.

ΒΕΛΓΙΟ:
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Οντένσε.

Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Είδε από τον πάγκο την εεντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Οντένσε.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 86` από τον Γκρέϊμλ) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Αντμίρα. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Θάνος Πέτσος (Τιρόλ): Εκτός αποστολής.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Χερμανστάντ.
Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Η Στεάουα Βουκουρεστίου, φιλοξενεί απόψε την Σεπσί.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
ΟΥΓΓΑΡΙΑ

Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Χόνβεντ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΤΟΥΡΚΙΑ

Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Γκαζιαντεπσπόρ. Στο 24ο λεπτό ισοφάρισε για την ομάδα του, ενώ παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Ντενιζλισπόρ.

Τάσος Μπακασέτας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Ντενιζλισπόρ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 72` από τον Πεκτεμέκ) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Ντενιζλισπόρ.

Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Η Καϊσερισπόρ φιλοξενείται απόψε από την Ανταλιασπόρ.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ανκαραγκουτσού.

Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπορ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Γκιοζτεπέ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Εκτός αποστολής.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ