Παρί Σεν Ζερμέν – Παΐ ντε Κασέλ 7-0: Πρόκριση με επτάρα και «εξωγήινο» Εμπαπέ

Με τον Κιλιάν Εμπαπέ να κάνει ό,τι θέλει και να πετυχαίνει καρέ τερμάτων, η Παρί Σεν Ζερμέν προκρίθηκε στη φάση των «16» του Κυπέλλου Γαλλίας, συντρίβοντας την Παΐ ντε Κασέλ με 7-0.

Με 5 γκολ του Κιλιάν Εμπαπέ (χατ τρικ μέσα σε 12 λεπτά στο πρώτο μέρος από το 29΄-40΄) και μία ασίστ στο Νεϊμάρ, η Παρί Σεν Ζερμέν διέλυσε με 7-0 στο «Μπολάρ Ντελελί» (έδρα της Λανς) την Παΐ ντε Κασέλ και προκρίθηκε… δια περιπάτου στους «16» του Κυπέλλου Γαλλίας.

Ο Γάλλος διεθνής σταρ με τα 5 τέρματα που σημείωσε έφτασε τα 196 με την φανέλα των «πρωτευουσιάνων» κι απέχει, πλέον, τέσσερα γκολ από τον Έντινσον Καβάνι, έτσι ώστε να γίνει ο αρχισκόρερ στα χρονικά του συλλόγου.

Η απουσία του Λιονέλ Μέσι δεν εμπόδισε καθόλου τους πρωτοπόρους της Ligue 1 να «καθαρίσουν» από το πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν με 4-0, χάρις στα τρία γκολ του Κιλιάν Εμπαπέ (29΄, 34΄,40΄), ενώ στο 33΄ ο Νεϊμάρ είχε «γράψει» το 2-0.

Ο Εμπαπέ σκόραρε και στο 56΄ και 79΄, ενώ στο 64΄ ο Σολέρ είχε ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 6-0!