Μάιντς – Λειψία 1-0: Ονειρική πρεμιέρα (Vid)

Η Μάιντς επικράτησε με 1-0 επί της Λειψίας με γκολ του Νιακατέ στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στην φετινή Bundesliga.

Η Μάιντς πανηγύρισε την πρώτης της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Bundesliga, καθώς επικράτησε με 1-0 της Λειψίας.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι από την αρχή του παιχνιδιού με την Λειψία να μην μπορεί να δείξει ότι έχει την δυνατότητα να κοντράρει την Μάιντς σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Μόλις 13 λεπτά χρειάστηκε η Μάιντς για να ανοίξει το σκορ στον αγώνα, βέβαια αυτό έγινε και με την βοήθεια του Μουκιελέ της Λειψείας όταν με από ένα λάθος στην άμυνα έδωσε την μπάλα στον αρχηγό της Μάιντς και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους που έμελλε να να είναι και το τελικό σκορ.

Μάλιστα η Μάιντς πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 74΄λεπτό με τον Μπελ όταν μετά από μια εκτέλεση κόρνερ και έκανε το ο Μπελ αλλά όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η Λείψια είχε και αυτή κάποιες ευκαιρίες στο 58΄λεπτό με τον Σιμακάν χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο. Ίδια κατάληξη είχε και η ευκαιρία του Όρμπαν στο 85΄λεπτό αλλά η κεφαλιά που έπιασε πέρασε έξω χωρίς να ανησυχήσει τον τερματοφύλακα.

Έτσι το παιχνίδι έμεινε στο 1-0 υπέρ της Μάιντς και πήρε την πρώτη της νίκη στην πρεμιέρα του γερμανικού πρωταθλήματος.