Γκλάντμπαχ- Βέρντερ Βρέμης 3-1

Η Γκλάντμπαχ νίκησε 3-1 την Βέρντερ Βρέμης και πήρε διαφορά 4 βαθμών από τους διώκτες της στην κορυφή της Bundesliga.

H Γκλάντμπαχ συνεχίζει απτόητη στην πορεία της στην Bundesliga, με το νέο της θύμα να είναι η Βέρντερ Βρέμης της οποίας επιβλήθηκε με σκορ 3-1.

Έκτη νίκη στα τελευταία επτά παιχνίδια για τους παίκτες του Μάρκο Ρόζε, που βρίσκονται στο ρετιρέ της βαθμολογίας, με +4 από τις δεύτερες Λειψία και Μπάγερν Μονάχου.

Το σκορ για τα «πουλάρια» άνοιξε ο Μπενσεμπαϊνί στο 20ο λεπτό, ενώ δύο λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Χέρμαν. Το 2-0 του ημιχρόνου έδινε ξεκάθαρο προβάδισμα στους γηπεδούχους, με την Βέρντερ να ακολουθεί ρόλο «κομπάρσου».

Ο Κλάασεν έχασε την ευκαιρία να μειώσει στο 53ο λεπτό, αστοχώντας σε εκτέλεση πέναλτι και η Γκλάντμπαχ καθάρισε το παιχνίδι στο 59ο λεπτό, με τον Χέρμαν να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Ο σκόρερ Μπενσεμπαϊνί αποβλήθηκε στο 87ο λεπτό, με τον Μπιτενκούρτ να μειώνει στο τελικό 3-1 στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.