Φιλική «πεντάρα» με δυο γκολ του Μέσι για την Αργεντινή (vid)

Η «Αλμπισελέστε» συνέτριψε με 5-1 τη Νικαράγουα σε φιλική αναμέτρηση στο Σαν Χουάν, δείχνοντας... ευδιάθετη ενόψει του Κόπα Αμέρικα.

Ορεξάτη ήταν η Εθνική Αργεντινής στην πρόβα τζενεράλε πριν την έναρξη του Κόπα Αμέρικα, καθώς σε φιλική αναμέτρηση στο Σαν Χουάν συνέτριψε τη Νικαράγουα με το εντυπωσιακό 5-1.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την «Αλμπισελέστε» αναδείχθηκαν οι Λιονέλ Μέσι και Λαουτάρο Μαρτινέζ, οι οποίοι πέτυχαν από δυο γκολ.

Αρχικά, ο 31χρονος σούπερσταρ της Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ στο 37′ με φοβερή ενέργεια, ενώ ένα λεπτό αργότερα πήρε το ριμπάουντ από το Αγουέρο και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο δεύτερο μέρος, τη σκυτάλη πήρε ο νεαρός επιθετικός της Ίντερ, ο οποίος χτύπησε δυο φορές στο 63’ και το 73’, ενώ το το πέμπτο γκολ των Αργεντινών σημειώθηκε από τον Ρομπέρτο Περέιρα, εννέα λεπτά πριν τη λήξη.

Το μόνο που κατάφερε η Νικαράγουα ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Χουάν Μπαρέρα, διαμορφώνοντας το τελικό 5-1.