Καραμπάχ – Άρσεναλ 0-3

Εύκολο βράδυ για την Άρσεναλ που επικράτησε με το καθαρό 3-0 της Καραμπάχ με τον Σωκράτη να ανοίγει το σκορ. Ήττα για την σκληρή για να πεθάνει ΑΕΚ Λάρνακας από την Λεβερκούζεν, παρά το αρχικό 1-0. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων (19:55).

Μόλις τέσσερα λεπτά μετά το αρχικό σφύριγμα του ρέφερι, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος άνοιξε το σκορ για την Άρσεναλ στον αγώνα κόντρα στη φανερά πιο αδύναμη Καραμπάχ και έδωσε το έναυσμα για τους… πυροβολισμούς. Οι Κανονιέρηδες επικράτησαν τελικώς 3-0 των Αζέρων και απολαμβάνουν την κορυφή του Ε’ Ομίλου με 2 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Η αρχή έγινε από τον Sokratis που έκανε το 1-0 στο 4′, στο 18ο λεπτό ο Σμιθ δεν σημάδεψε σωστά, ενώ λίγο πριν το ημίωρο του αγώνα ο Μαντάτοφ έκανε το σουτ εντός περιοχής χωρίς να ανησυχεί τον Λένον (που έπαιξε στη θέση του Τσεχ). Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε αποκλειστικά στους φιλοξενούμενους. Στο 53′ ο Σμιθ έκανε το 2-0, ενώ στο 80′ ο Γκουεντουζί διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για την Άρσεναλ!

Μπάγερ Λεβερκούζεν – ΑΕΚ Λάρνακας 4-2

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά στον αγώνα με τον Μπέτνερ να σημαδεύει δοκάρι στο 14′, άσκησαν πίεση και έδειξαν να ελέγχουν τον αγώνα. Κόντρα στη ροή του ματς όμως η ΑΕΚ Λάρνακας ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ. Ο Τρισκόφσκι με πολύ ωραίο σουτ έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Οι Γερμανοί όμως έκτοτε ανέβασαν την πίεσή τους, πίεση που μετουσιώθηκε σε γκολ στο 44′ με το πλασέ του Χάβερτζ (1-1).

Στην επανάληψη, και συγκεκριμένα στο 49′ ο Αλάριο από κοντά έκανε το 2-1 για τις Ασπιρίνες ενώ στο 88ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Η ΑΕΚ Λάρνακας δεν τα παράτησε καταφέρνοντας να μειώσει στην εκπνοή σε 3-2 με τον Ράσπα. Οι όποιες ελπίδες της εξανεμίστηκαν λίγο αργότερα όμως με τον Μπραντ να διαμορφώνει το τελικό 4-2.