Ρέιντζερς : Η Αμπερντίν σόκαρε τον Τζέραρντ στο 93′ (vid)

Ο Στίβεν Τζέραρντ είχε στα χέρια του την πρώτη νίκη στο Πρωτάθλημα με τη Ρέιντζερς, αλλά η Αμπερντίν του χάλασε τα σχέδια ισοφαρίζοντας στο 93'

Η Ρέιντζερς στην πρεμιέρα του Σκωτσέζικου πρωταθλήματος αντιμετώπιζε εκτός έδρας την Αμπερντίν, σ’ ένα δύσκολο ματς αλλά η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ φαινόταν ότι θα «αποδράσει» με το 1-0. Ωστόσο η Αμπερντίν σόκαρε την ομάδα του θρύλου της Λίβερπουλ με γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε και με τους καλύτερους οιωνούς για τη Ρέιντζερς καθώς ο Κολομβιανός επιθετικός Αλφρέδο Μορέλος είδε απευθείας κόκκινη για χτύπημα εκτός φάσης στον Σκοτ Μακένα. Ωστόσο η ομάδα της Γλασκόβης προηγήθηκε στο 30′ με πέναλτι του Τζέιμς Τάβερνιερ, σκορ το οποίο διατήρησαν μέχρι και το 93′ όταν δέχτηκαν την ισοφάριση από τον Μπρους Άντερσον, με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ. Ο Στίβεν Τζέραρντ έφτασε πολύ κοντά στην πρώτη νίκη πρωταθλήματος στην καριέρα του ως προπονητής σε πρώτη ομάδα, αλλά η Αμπερντίν του το χάλασε.