Αλαβές – Λεγανιές 2-2

Η Λεγανές αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στην έδρα της Αλαβές, έβαλε δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο και πήρε τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας.

Υπερπολύτιμο βαθμό, ο οποίος της επιτρέπει να ελπίζει πια βάσιμα στην παραμονή, πήρε η Λεγανές, η οποία απέσπασε ισοπαλία, στο τελευταίο μάλιστα λεπτό, στην έδρα της Αλαβές με 2-2 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της La Liga.

Το ματς πάντως εξελίχθηκε ιδανικά για τους Βάσκους στο δεύτερο ημίχρονο, όταν στο 46′ προηγήθηκαν με τον Μουνίρ. Μόλις έξι λεπτά αργότερα έγινε και το 2-0 με τον Αλφόνσο Πεντράθα, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις.

Σε πρώτη φάση μείωσε ο Γκάμπριελ στο 65′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, στο 87′ έμεινε με δέκα παίκτες η Αλαβές και στο 90′ ο Θαλδούα έκανε το 2-2 για τη Λεγανιές. Ο Δημήτρης Σιόβας ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 85′ από τον Γκερέρο.