Σοσιεδάδ – Θέλτα 2-1

Η Σοσιεδάδ επικράτησε εντός έδρας της Θέλτα με 2-1 και πλησίασε τις ευρωπαϊκές θέσεις, πετυχαίνοντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της.

Αήττητη για 3η διαδοχική αγωνιστική έμεινε η Σοσιεδάδ, η οποία επιβλήθηκε με 2-1 της Θέλτα στο Σαν Σεμπαστιάν, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 13η ημέρα της La Liga.

Το σκορ για τους Βάσκους άνοιξε ο Ογιαρθάμπαλ στο 37ο λεπτό, ενώ ο Θουρουτούθα στο 47′ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Σοσιεδάδ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 82ο λεπτό με τον Μάξι Γκόμες, ωστόσο δεν βρήκαν και δεύτερο γκολ με το 2-1 να παραμένει μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Έτσι, η Σοσιεδάδ έφτασε τους 19 βαθμούς και τη 8η θέση και απέχει δύο βαθμούς από τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ η Θέλτα έμεινε στους 14 και το +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.