Νίκη τετράδας η Νις, «διπλό» με δέκα παίκτες η Μετς

Η Νις επικράτησε 3-0 εκτός έδρας της Ανζέ για την η αγωνιστική της Ligue 1 και ανέβηκε στην 4η θέση με 17 βαθμούς. Νίκες για Ρεν (0-1 τη Νιμ) και Ρεμς (2-1 το Στρασβούργο), ισοπαλία ανάμεσα σε Ντιζόν και Λοριάν (0-0).

Η Νις πέρασε από την έδρα της Ανζε (0-3) για την 9η αγωνιστική της Ligue 1 και ανέβηκε στην 4η θέση με 17 βαθμούς.

Ο Λόπες άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό και ο Μελού με πέναλτι σημείωσε το 0-2 στο 23ο λεπτό. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Μπουντάουι στο 78ο λεπτό.

Αν και έπαιζε με δέκα παίκτες από το 44ο λεπτό, η Μετς επικράτησε εκτός έδρας της Νιμ (0-1) και έφτασε τους 14 βαθμούς. Το νικητήριο γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Γκεγιέ στο 15ο λεπτό.

Η Λοριάν ήρθε ισόπαλη (0-0) με τη Ντιζόν, ενώ η Ρεμς επικράτησε 2-1 του Στρασβούργου.

Ο Καμαρά στο 22ο λεπτό με αυτογκόλ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους και ο Φαές στο 26ο λεπτό έκανε το 2-0. Το μόνο που κατάφερε το Στρασβούργο ήταν να μειώσει στο 30ό λεπτό με πέναλτι του Αχόρχε.