Μονακό – Λοριάν 2-2 : Γλίτωσε το «κάζο» στο 93′ η Μονακό

Με γκολ του Μπεν Γεντέρ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μονακό πήρε τον βαθμό (2-2) απέναντι στη Λοριάν και έσωσε τον βαθμό στο Πριγκιπάτο.

Μια ανάσα από το να δει το αήττητό της να τερματίζει βρέθηκε η Μονακό, αλλά στο 93′ ο Μπεν Γεντέρ έσωσε τον βαθμό, κάνοντας το 2-2 κόντρα στη Λοριάν, η οποία, ναι μεν έμεινε για πέμπτη σερί αγωνιστική αήττητη, αλλά έχασε μεγάλη ευκαιρία για σπουδαίο διπλό στο «Λουί Ντε».

Στο 7ο λεπτό, η Λοριάν αιφνιδίασε, ανοίγοντας το σκορ με τον Μοφί και στο 48′, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ο Μπεν Γεντέρ έφερε το ματς στα ίσα. Όμως, η Λοριάν κατάφερε να πάρει, εκ νέου, το προβάδισμα, ξανά με τον Μοφί, για το 1-2 στο 62ο λεπτό. Τελικά, το αήττητο της Μονακό συνεχίζεται, αφού στο 93′ ο Μπεν Γεντέρ με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Με τον βαθμό αυτό, η Μονακό πλησίασε στο -3 από την τρίτη Λιόν, που είναι στους 52 βαθμούς. Στον αντίποδα, η Λοριάν έχασε την ευκαιρία να αποσπαστεί κι άλλο από την «επικίνδυνη ζώνη», πηγαίνοντας στους 23 βαθμούς.