Ντιζόν – Μαρσέιγ 1-3

Υπερπολύτιμο διπλό πέτυχε η Μαρσέιγ στην έδρα της Ντιζόν με 3-1, με τη νίκη να έρχεται στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Η Μαρσέιγ επέστρεψε στις νίκες έπειτα από την εντός έδρας ήττα από τη Λιόν με 3-2 την προηγούμενη αγωνιστική. Οι Μασσαλοί επιβλήθηκαν της Ντιζόν με 3-1 παίρνοντας ένα υπερπολύτιμο τρίποντο στη μάχη που δίνουν για την κατάληψη της τρίτης θέσης της Ligue 1 που δίνει εισιτήριο για τα προκριματικά του επόμενου Champions League. Αυτή τη στιγμή, η Μαρσέιγ έχει 62 βαθμούς, ενώ πίσω της είναι η Λιόν με 57 και ένα ματς λιγότερο.

Ο Ζερμέν ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό, με το 0-1 να είναι σκορ ημιχρόνου. Η Ντιζόν με τον Κβον κατόρθωσε να ισοφαρίσει στο 73ο λεπτό, όμως στο 88′, ο Οκάμπος σημείωσε λυτρωτικό γκολ για τη Μαρσέιγ.

Ο Παγιέ στις καθυστερήσεις έχασε πέναλτι, σε φάση που αποβλήθηκε και ο Γιαμπερέ, ωστόσο δύο λεπτά μετά, ξανά από την άσπρη βούλα ο Παγιέ ευστόχησε και έγραψε το τελικό 1-3.