Παρί Σεν Ζεμέν – Γκινγκάμπ 9-0

Παρί Σεν Ζερμέν έκανε... πάρτι σε βάρος της ουραγού Γκινγκάμπ για την 21η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, αφού την συνέτριψε στο Παρκ ντε Πρενς με 9-0.

Tρία τέρματα σημείωσαν οι Μπαπέ και Καβάνι, δύο ο Νειμάρ, ένα ο Μουνιέρ και η Παρί Σεν Ζερμέν ισοπέδωσε την Γκίνγκαμπ και συνεχίζει την αήττητη πορεία της μόνη στην κορυφή με 53 βαθμούς και δύο αγώνες λιγότερους.

Ο Νεϊμάρ με τρομερό κοντρόλ και προσποίηση στο 11′ άνοιξε το σκορ, ο Μπαπέ στο 37′ έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Νεϊμάρ έκανε το 2-0, ενώ ο Γάλλος με πλασέ από κλέψιμο του Καβάνι διαμόρφωσε το 3-0 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καβάνι σκόραρε στο 59′, το 67′ και το 75′. Είχε προηγηθεί το δεύτερο γκολ του Νεϊμάρ στο 68ο λεπτό, προτού ο Μπαπέ στο 80′ κάνει χατ-τρικ.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Τόμας Μενέ στο 83′ διαμορφώνοντας το εξωπραγματικό 9-0!

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 21ης ημέρας της Ligue 1:

Λιλ-Αμιάν 2-1 (45′ Λεάο, 85′ Τσέκα – 5′ Οτέρο)

Παρί Σεν Ζερμέν-Γκινγκάμπ 9-0 (11, 68΄ Νεϊμάρ, 37, 45΄, 80΄ Μπαπέ, 59΄, 66΄, 75΄ Καβάνι, 83΄ Μουνιέρ)