Λιόν – Ανζέ 6-0

Πετυχαίνοντας από τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Λιόν έκανε ότι ήθελε απέναντι στην Ανζέ, επικρατώντας με το εμφατικό 6-0.

Δίχως να αφήσει το πόδι από το «γκάζι» λεπτό, η εντυπωσιακή Λιόν «σκόρπισε» εντός έδρας με 6-0 την Ανζέ και έκανε το 2/2 στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Από τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο για τους γηπεδούχους, με τον Αουάρ να ανοίγει το σκορ στο 11ο λεπτό. Στο 36′ ο Ντεμπελέ έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας, ενώ λίγη πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, στο 42′, ο Ντεπάι έκανε το 3-0.

Ο ίδιος παίκτης έδωσε συνέχεια στον «χορό» των γκολ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-0 στο 48ο λεπτό. Στο 65′ και πάλι ο Ντεμπελέ σκόραρε για το 5-0, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Λούκας στο 72′.

Έτσι, η Λιόν διπλασίασε τις νίκες της στην φετινή Ligue 1, έχοντας πετύχει συνολικά 9 γκολ, ενώ δεν έχει δεχτεί ούτε ένα. Από την άλλη, η Ανζέ έμεινε στους 3 βαθμούς, έχοντας επικρατήσει στην πρεμιέρα του γαλλικού πρωταθλήματος με 3-1 επί της Μπορντό.