Τουλούζ-Λιόν 2-3

Η Λιόν πήρε μία σπουδαία νίκη στο 95' κόντρα στην Τουλούζ με 3-2 εκτός έδρας, χάρη σε γκολ του Ντεπάι στις καθυστερήσεις και έτσι η ομάδα του Ευθύμη Κουλούρη έπεσε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Εκεί που η Λιόν είχε να πανηγυρίσει νίκη στο Σαμπιονά εδώ και οκτώ αγωνιστικές, κατάφερε να κάνει δύο συνεχόμενες και να πάρει μία μικρή ανάσα στη βαθμολογία της Ligue 1.

Η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία, με τον οποίο φαίνεται να βρίσκει πάλι την… υγειά της, κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας της Τουλούζ με 3-2 και να ανέβει στην 8η θέση με 16 βαθμούς μετά από 12 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα.

Το πώς ήρθε η νίκη; Με επικό φινάλε, καθώς το νικητήριο γκολ για τη Λιόν πέτυχε ο Μέμφις Ντεπάι στο 95′. Ας τα πάρουμε από την αρχή όμως.

Ο Σανογκό άνοιξε το σκορ για την Τουλούζ στο 4′, ο Ντεπάι ισοφάρισε για τη Λιόν στο 26′, ενώ στο 57′ οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με το αυτογκόλ του Λόπες. Στο 67′ ο Ντεμπελέ ισοφάρισε σε 2-2, με τον Ευθύμη Κουλούρη να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο για να κάνει το 3-2 υπέρ της Τουλούζ.

Τελικά τη λύση για τη Λιόν έδωσε ο Ντεπάι στο 95′ δίνοντας μία μεγάλη νίκη στην ομάδα του, η οποία φαίνεται πως βρίσκει και πάλι τον εαυτό της χάρη στον Ρούντι Γκαρσία.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής της Ligue 1:

Παρασκευή 1 Νοεμβρίου

Ντιζόν – Παρί Σεν Ζερμέν 2-1 (45+6′ Κουίρ, 47′ Καντίθ/19′ Εμπαπέ)

Σάββατο 2 Νοεμβρίου

Μαρσέιγ – Λιλ 2-1 (49′ Σανσόν, 79′ αυτ. Γκαμπριέλ / 83′ Σουμαορό)

Νιμ – Ρεν (Αναβολή)

Μετς – Μονπελιέ 2-2 (26′ Ντιαλό, 47′ Ενγκέτ / 72′ Ντελόρ, 78′ Σαμπιά)

Τουλούζ – Λιόν 2-3 (15′ Σανογκό, 57′ αυτ. Λόπες / 26′, 90+5′ Ντεπάι, 67′ Ντεμπελέ)

Αμιάν – Μπρεστ 1-0 (27′ Οτέρο)