Λίβερπουλ – Άρσεναλ : Γκάφα του Ρόμπερτσον και γκολ ο Λακαζέτ, άμεση απάντηση από Μανέ (vids)

Η Άρσεναλ άνοιξε το σκορ στο 25' χάρη σε γκολ του Λακαζέτ από μεγάλο λάθος του Ρόμπερτσον αλλά τρία λεπτά μετά ο Μανέ έκανε το 1-1 για τους γηπεδούχους.

Μέχρι το 25ο λεπτό η Λίβερπουλ ήταν η ομάδα που κυριαρχούσε στο ντέρμπι με την Άρσεναλ ωστόσο οι Λονδρέζοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στην πρώτη τους ουσιαστικά απειλητική στιγμή.

Ο Μέιτλαντ Νάιλς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ρόμπερτσον αντί να διώξει έστρωσε την μπάλα στον Λακαζέτ με τον Γάλλο να σκοράρει από τη μικρή περιοχή ολομόναχος και να κάνει το 1-0 για την Άρσεναλ.

Η χαρά του όμως δεν κράτησε πολύ. Τρία λεπτά μετά ο Μανέ έκανε το 1-1 όταν ο Σαλάχ σούταρε από πλάγια θέση, ο Λένο έδιωξε αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Σενεγαλέζο που δεν δυσκολεύτηκε να τη στείλει στα δίχτυα.