Φιλική 4άρα της Λίβερπουλ στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (vid)

Η Λίβερπουλ διέλυσε με 4-1 την λειψή Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στην Αμερική.

Φιλικό μεταξύ αυτών των δύο ομάδων δεν μπορεί να υπάρξει. Η Λίβερπουλ εκμεταλλεύτηκε τις πολλές ελλείψεις της Γιουνάιτεντ και την σκόρπισε με 4-1 σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Μίσιγκαν.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ άνοιξε το σκορ με τον Σαντιό Μανέ από το σημείο του πέναλτι  στο 28′, για να απαντήσει δύο λεπτά αργότερα με υπέροχη εκτέλεση φάουλ ο Αντρέας Περέιρα για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο κι αυτή ήταν η Λίβερπουλ. O Nτάνιελ Στάριτζ στο 56′ και ο Σέγι Ότζο με πέναλτι στο 74′ ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3-1 και το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σερντάν Σακίρι. Στο ντεμπούτο του με τους «reds» ο Ελβετός μεσοεπιθετικός διαμόρφωσε στο 82′ με υπέροχο ανάποδο ψαλίδι το τελικό 4-1.