Στραβοπάτημα της Φιορεντίνα κόντρα στην Κάλιαρι

Κακό παιχνίδι και εντός έδρα ισοπαλία των «βιόλα»

Έδαφος στη μάχη για το εισιτήριο του Champions League της επόμενης σεζόν έχασε η Φιορεντίνα, κολλώντας στο 1-1 απέναντι στη μαχητική Κάλιαρι.

Οι «βιόλα» τα βρήκαν «σκούρα» απέναντι στην ομάδα της Σαρδηνίας και δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη που θα τους έφερνε εντός τετράδας.

Το σκορ άνοιξε ο Βερετού στο 60′ με εκτέλεση πέναλτι, μετά από παράβαση εντός περιοχής του Μπαρέλα.

Ωστόσο μόλις δέκα λεπτά αργότερα ο Παβολέτι ο οποίος είχε μπει στο παιχνίδι λίγο νωρίτερα, επανέφερε την ισορροπία του σκορ.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι αν και είχαν μερικές ευκαιρίες, δεν κατάφεραν να αλλάξουν το σκορ με το 1-1 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Φιορεντίνα: Λαφόντ, Μιλένκοβιτς, Πετσέλα, Ουγκό, Μπιράγκι, Φερνάντες, Βερετού, Ζέρσον (78′ Εϊσερί), Κιέσα, Σιμεόνε (86′ Βλάχοβιτς), Πιάτσα (70′ Μιραλάς)

Κάλιαρι: Κράνιο, Φαράγκο, Κεπιτέλι, Πισάνιε, Παντοίν, Ιονίτα, Μπράνταριτς, Μπαρέλα, Κάστρο (90′ Ντεσένα), Ζοάο Πέδρο, Κέρι (62′ Παβολέτι)